Opera Online

Muzyczne ścieżki WIELKIEGO ekranu

Premiera: 28.10.2023

Wystąpią:

Maciej Zakościelny – skrzypce, słowo

Roman Widaszek – klarnet, słowo

Magdalena Duś – fortepian

 

Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie:

Dariusz Zboch – skrzypce

Jakub Łysik – skrzypce

Jarosław Marzec – altówka

Katarzyna Biedrowska – wiolonczela

Dawid Lewandowski – kontrabas

Muzyka jest nieodłącznym elementem filmów – potęguje emocje u widza, buduje odpowiedni nastrój. Wyjątkowe aranżacje filmowych tematów od dawna zachwycają muzycznych pasjonatów.

Zapraszamy na wyjątkowy koncert „Muzyczne ścieżki WIELKIEGO ekranu” z gościnnym udziałem Macieja Zakościelnego. Usłyszymy znakomite utwory Wojciecha Kilara, Ennio Morricone, Hansa Zimmera, Jerzego Matuszkiewicza czy Henryka Kuźniaka.

Muzyka filmowa zostanie połączona z poezją ks. Mieczysława Malińskiego – poruszającymi „Bajkami”, czyli międzypokoleniowymi opowieściami z morałem.

Artystom towarzyszyć będzie Kwintet Śląskich Kameralistów.


Maciej Zakościelny

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, który ukończył również Państwową Szkołę Muzyczną I i II go stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli w klasie skrzypiec. Ma na swoim koncie wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Jest współtwórcą i współproducentem projektu muzycznego poświęconego Carmen Moreno. Wystąpił dwukrotnie na Festiwalu Jazz Jamboree.

Roman Widaszek

Klarnecista. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, a swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, a także został odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. W swoim dorobku posiada wiele koncertów solowych i kameralnych. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą krajowych i zagranicznych kursów, a także jurorem w konkursach klarnetowych.

Magdalena Duś

Pianistka, absolwentka klasy fortepianu Hanny Kryjak w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Otrzymała kilkadziesiąt nagród i wyróżnień dla pianisty-akompaniatora. Wraz z saksofonistą Bartłomiejem Dusiem tworzy duet MagDuś, który ma w swoim dorobku płytę Malinconico. Jest także współtwórcą albumu z utworami kameralnymi Johannesa Brahmsa, a także razem z oboistą Davidem Walterem zarejestrowała utwory kameralne epoki romantyzmu w aranżacji na obój i fortepian.

Kwintet Śląskich Kameralistów

Jest to zespół założony w 1993 roku przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Początkowo występował jako kwartet, następnie skład został poszerzony o kontrabas. Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii. Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60-tych i 70-tych, i w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”. 

 

 
Wstecz