Opera Online

Cyrk Giuseppe

Piotr Moss

Kompozytor: Piotr Moss

Tekst: Jean-Luis Bauer

Tłumaczenie polskie: Krzysztof Lipka

Kierownik muzyczny: Tomasz Tokarczyk

Narrator: Wojciech Malajkat, Artur Święs

Spektakl muzyczny dla dzieci z udziałem Orkiestry Opery Śląskiej

Czas trwania:
1 godz.

Muzyczna baśń o przygodach białego klauna Baltazara i jego wychowanka – Giuseppe. To piękna, pełna fantastyki opowieść o skomplikowanych ludzkich losach, gdzie wszystko kończy się dobrze.

Bohaterów poznajemy, gdy w cyrku wybucha pożar. Baltazar – nie mogąc odnaleźć przygarniętego chłopczyka, przeświadczony o jego śmierci – popada w rozpacz. Trawiony smutkiem zakłada Cyrk Potworności i staje się Czerwonym Czarodziejem – treserem pająków, ropuch i nietoperzy.

Tymczasem mały Giuseppe trafia do mroźnej Arktyki, gdzie zaprzyjaźnia się z różnymi zwierzętami morskimi. Po latach tułaczki wraca na ląd i zakłada Cyrk Niesamowitości. Występują w nim mówiące, kolorowe papugi, żonglujące słonie, zebry na szczudłach i tańcząca pantera. Czy Baltazar i Giuseppe pokonają przeciwności losu i spotkają się po latach rozłąki? Czy Baltazar odzyska radość życia?

Cyrk Giuseppe w przystępny sposób ukazuje możliwości ilustracyjne orkiestry. W celu przedstawienia niesamowitych przygód cyrkowych bohaterów kompozytor posłużył się bogatym wachlarzem orkiestrowym. Obok instrumentów tradycyjnie występujących w orkiestrze znaleźć tu można klakson samochodowy, maszynę do robienia wiatru, a także różnego rodzaju gwizdki, czy syrenę okrętową. To właśnie muzyka i dźwięki przenoszą widza do świata wyobraźni, gdzie cyrkowa opowieść staje się niemal rzeczywistością, w której doskonałym przewodnikiem jest narrator.

W dzisiejszym świecie przepełnionym przeróżnymi bodźcami atakującymi ze wszystkich stron, muzyka i niesamowity głos narratora (aktora) pozwolą na przeżywanie spektaklu w zupełnie innej formie artystycznej. Takie przeżycie może nam uświadomić jak ważny jest zmysł słuchu i jak wpływa na wyobraźnię i odbiór.

Utwór został napisany na zamówienie Orchestre National d'Île-de-France. Premiera Cyrku Giuseppe odbyła się w 1997 roku, a cztery lata później – w Polsce, z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tomasza Bugaja. W roli narratora wystąpił niezapomniany Krzysztof Kolberger. 

 
Wstecz