Opera Online

Makbet

Giuseppe Verdi
Premiera: 24 lutego 2024

Kierownictwo i opracowanie muzyczne:Tomasz Tokarczyk

Choreografia i reżyseria: Monika Myśliwiec

Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka 

Dramaturgia: Jakub Roszkowski 

Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk 

Projekcje: Natan Berkowicz 

Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik 

Asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla, Thais Henrique Rocha 

Asystent dyrygenta: Wiktor Kozłowski

Pedagodzy baletu: Kazimierz Cieśla, Joanna Kurkowska

Pianista baletu: Natalia Myślewicz

Inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura 

Inspicjent: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik

Balet w 2 aktach

Wydarzenia

24 lutego 2024, Sobota
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: PREMIERA. Sprzedaż i rezerwacje wkrótce

25 lutego 2024, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Sprzedaż i rezerwacje wkrótce

"Makbet” to polska prapremiera baletowa zrealizowana z rozmachem, która zaskakuje niezapomnianymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi. Najnowszy spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu interpretuje siedemnastowieczną tragedię przez pryzmat tego, co we współczesnej twórczości teatralnej jest najbardziej aktualne i pociągające. Widowisko zachwyci miłośników baletu klasycznego, dzięki złożonym choreograficznie scenom zespołowym, duetom i solowym popisom tancerzy. 

Opowiedziana tańcem historia jest uniwersalną opowieścią o potędze namiętności związanej z pragnieniem władzy. Szekspirowski dramat odwołuje się do archetypów, nawiązuje do fatum kierującego ludzkim losem, stawia głównego bohatera wobec tragicznych dylematów i konsekwencji dokonanych wyborów. Dramaturgia tego widowiska koncentruje się na parze głównych bohaterów, którzy - pozostając wspólnikami w zbrodni - zupełnie odmiennie mierzą się z jej konsekwencjami. Początkowa zachłanność i bezwzględność Lady Makbet, jej zdecydowanie i siła, poprzez ciąg wydarzeń i przeżyć doprowadzają ją do choroby psychicznej i samobójczej śmierci. Niepewność Makbeta podżeganego w pierwszej chwili do zbrodni przez Lady Makbet ustępują z kolei poczuciu wszechmocy i bezkarności, a każda kolejna zbrodnia czyni go bardziej bezdusznym i żądnym niezbywalnej władzy. W chciwości i zbrodni rodzi się jego upadek. Jego miłość do żony i pragnienie sprostania jej ambicjom w toku dramatu zamieniają się w chłód i obojętność, co dodatkowo pogłębia poczucie samotności i winy Lady Makbet, doprowadzając ją do obłędu. 

Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka - kierownika muzycznego Opery Śląskiej. 

SPRZEDAŻ BILETÓW W PÓŹNIEJSZYM TERMINIE!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca” 

   

 
Wstecz