Opera Online

Sól ziemi czarnej

Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, muzyka ludowa
Premiera: 19 czerwca 2021 r.

kierownik muzyczny: Maciej Tomasiewicz

reżyseria, choreograf: Artur Żymełka
 

Wydarzenia

20 czerwca 2021, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Gramy po raz: 2

Kup bilet
26 czerwca 2021, Sobota
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Gramy po raz: 3

Kup bilet
27 czerwca 2021, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Gramy po raz: 4

Kup bilet
Zobacz wszystkie

Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” oparty na filmie Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.

Film Kutza odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski - powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się Państwa Polskiego. Ich znaczenie tak w chwili premiery filmu w 1969 roku, jak i dziś, jest w szerokiej świadomości Polaków marginalizowane. Dlatego ważnym jest, by współczesna sztuka ponownie odniosła się do patriotycznych wystąpień ludności śląskiej, przelewającej przed 100 laty krew za przynależność do Polski.

Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. W obliczu 100 rocznicy Powstań Śląskich stworzenie spektaklu opartego na ikonie polskiej filmografii staje się zasadne dla upamiętnienia obrazu Kutza i historii.

Nowoczesny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom.

 
Wstecz