Don Desiderio

Józef Michał Ksawery Poniatowski
Premiera: 20 października 2018 r.

kierownictwo muzyczne: JAKUB KONTZ

reżyseria: EWELINA PIETROWIAK

scenografia i kostiumy: ALEKSANDRA GĄSIOR

reżyseria światła: KAROLINA GĘBSKA

asystent dyrygenta: GRZEGORZ BRAJNER

asystent reżysera: BERNADETA MAĆKOWIAK

korepetytorzy solistów: LARYSA CZABAN, MICHAŁ KRYWORUCZKO

basso continuo: LARYSA CZABAN, NIKOL LATOCHA 

 

OBSADA:

Don Desiderio: STANISLAV KUFLYUK, ADAM WOŹNIAK

Don Curzio: SZYMON KOMASA, KAMIL ZDEBEL

Angiolina: JOANNA WOŚ, EWA MAJCHERCZYK

Federico: SŁAWOMIR NABORCZYK, ADAM SOBIERAJSKI

Matteo: BOGDAN KUROWSKI, ZBIGNIEW WUNSCH

Placida: ANNA BORUCKA, IWONA NOSZCZYK

Riccardo: MACIEJ KOMANDERA, JULIUSZ URSYN-NIEMCEWICZ

Wykonania odbywają się z materiałów Stowarzyszenia Muzyki Polskiej „Don Desiderio", powstałych pod redakcją Krzysztofa Słowińskiego

dramma giocoso (opera buffa) w 3 aktach

Czas trwania:
2 godz. 20 minut - 1 przerwa

Czas i miejsce akcji: Gensano (w okolicach Rzymu), XIX w.

Osoby: Don Desiderio Bonifazi, przyjaciel Riccarda (baryton); Don Curzio, notariusz (bas); Angiolina, córka Placidy i Riccardo (sopran); Federico, ukochany Angioliny (tenor); Matteo, służący (bas); Placida (mezzosopran); Ricardo, jej mąż (tenor).

Don Desideria prześladuje pech, popełnia wciąż te same gafy. Na wieść o rzekomej śmierci swego przyjaciela Riccarda wyrusza wraz z notariuszem Don Curziem, by odwiedzić rodzinę zmarłego i poinformować ją o tym smutnym zdarzeniu. Ponieważ powóz się przewraca, rozpoczętą podróż musi dokończyć pieszo. Wchodząc do domu Placidy, żony Riccarda, zakłóca randkę Angioliny (córki Placidy i Riccarda) i Federica. Na wieść o śmierci Riccarda Placida mdleje. Don Desiderio informuje rodzinę, że zmarły Riccardo cały swój majątek zapisał w testamencie żonie.

Don Curzio jest przekonany, że otwarcie testamentu uspokoi wdowę. Don Desiderio znów śledzi romans Angioliny i Federica i niechcący staje się przyczyną ich kłótni. Chcąc załagodzić sytuację, Desiderio proponuje niezwłoczne zapoznanie się z wolą zmarłego, na co rodzina przystaje. Jak się okazuje po otwarciu testamentu, Riccardo faktycznie uczynił Placidę beneficjentką swojego majątku, postawił wszelako jeden warunek uprawomocnienia tej decyzji. Otóż testament nie powinien być otwarty przed upływem 24 godzin od śmierci Riccarda; gdyby to jednak nastąpiło, cały spadek musiałby zostać przekazany na rzecz sierot. Placida, Angiolina, Federico i służący Matteo oskarżają Don Desideria o zdradę. Pechowy Desiderio zamierza z rozpaczy popełnić samobójstwo, ale Don Curzio powstrzymuje go przed tym, proponując, by lepiej zadośćuczynił za swoje błędy, oddając własny majątek Placidzie. Don Desiderio postanawia ożenić się z wdową, co ma być zorganizowane równocześnie ze ślubem Angioliny i Federica. Placida się opiera, ale Don Desiderio, chcąc przełamać wątpliwości, informują ją o tym, ze Riccardo miał rzekomo romans z pewną baletnicą. I w tym momencie do domu wkracza sam Riccardo, który wcale nie umarł, a jedynie zasłabł i zemdlał w obecności Don Desideria, ale szybko wrócił do zdrowia. Riccardo błogosławi związek Angioliny i Federica i darowuje przewiny Don Desideria.

Ryszard Daniel Golianek, Opery Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, Dom Wydawniczy Duet, Toruń, s. 53-54.

 

 
Wstecz