Opera Online

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Z Kulturą.
 

Wydarzenia

16 maja 2021, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: SPOTKANIE ODWOŁANE

13 czerwca 2021, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet

22 listopada, godz. 16:00 | gość spotkania: HENRYK GRYCHNIK, wybitny tenor liryczny

 

Wydarzenie ONLINE - odbędzie się na fanpage'u i YouTube Opery Śląskiej. 

https://www.facebook.com/OperaSlaska

 


Henryk Grychnik  - jeden z największych polskich tenorów lirycznych. Urodził się w 1933 roku w Zabrzu. Od 1956 roku związany z Operą Śląską. W roku 1960 wystąpił w premierowej „Łucji z Lammermoor” kreując rolę Edgara.

Zasłynął jako wybitny wykonawca oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchino Rossiniego i Gaetano Donizettiego, a także muzyki oratoryjnej i kantatowej. Śpiewał skomplikowane partie tenorowe wymagające uzyskiwania bardzo wysokich dźwięków: „Włoszkę w Algierze" Gioacchino Rossiniego i „Kawalera srebrnej róży" Richarda Straussa. Uznano Go za mozartowca specjalizującego się w „Czarodziejskim flecie" i „Uprowadzeniu z Seraju". W latach 1968-1970 występował również jako solista Opery w Zurichu. 

 

Nagrody :

 

1975 Katowice - Złota Maska w plebiscycie "Wieczoru"

1975 Nagroda Artystyczna m. Katowic za rok 1974

1978 Katowice - Srebrna Maska w plebiscycie "Wieczoru"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wstecz