Opera Online

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Zawsze z Kulturą.
 

Wydarzenia

16 października 2022, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: W HOŁDZIE JANOWI KIEPURZE W 120. ROCZNICE URODZIN. Goście spotkania: Ewelina Szybilska, Adam Sobierajski, Joanna Steczek

Kup bilet
27 listopada 2022, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Gość spotkania: Profesor Jan Ballarin

Kup bilet

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... 16 października o godz. 16:00, którego gośćmi będą Ewelina Szybilska i Adam Sobierajski (soliści Opery Śląskiej).

Niedzielne popołudnie przepełnione będzie anegdotami i opowieściami o uwielbianym i znanym na arenie międzynarodowej polskim śpiewaku operowym – Janie Kiepurze.

Rozmowa redaktor Violetty Rotter – Kozery z solistami naszego teatru będzie znakomitą okazją do przybliżenia sylwetki słynnego tenora z Sosnowca w przypadającą w tym roku 120 rocznicę jego urodzin, oraz posłuchania najbardziej znanych arii i duetów z jego bogatego repertuaru.

 

Wspomnienia Jana Kiepury będą połączone z promocją solowej płyty Adama Sobierajskiego „ Adam Sobierajski – w hołdzie Janowi Kiepurze w 120 rocznicę urodzin”

 

27 listopada o godz. 16:00 gościem Porozmawiajmy o Operze... będzie profesor Jan Ballarin - solista operowy, twórca niezapomnianych kreacji scenicznych przez lata związany zawodowo z bytomską sceną operową. Znakomity tenor i uznany pedagog, który przez cały ten czas godził karierę sceniczną z obowiązkami pedagoga. Absolwent, a później pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach, solista Opery Śląskiej w Bytomiu i Operetki Śląskiej w Gliwicach. 

Profesor Jan Ballarin edukację muzyczną rozpoczął w Studium Nauczycielskim w Raciborzu na kierunku muzyka-śpiew. Równocześnie rozpoczął naukę śpiewu solowego w średniej Szkole Muzycznej w Gliwicach w klasie znakomitej śpiewaczki Tatiany Mazurkiewicz. Po ukończeniu tej szkoły z wyróżnieniem, zdecydowany o wyborze zawodu śpiewaka, rozpoczął studia na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach u doc. Kazimierza Myrlaka. U początków jego zawodowej kariery scenicznej pojawia się Opera Śląska w Bytomiu, gdzie debiutował jako Siebel w premierowym spektaklu „Fausta” Charles’a Gounoda. Na scenie Opery Śląskiej, gdy w latach 1971-1977 był jej etatowym solistą, Jan Ballarin kreował 15 partii, w tym m.in. Nadira w „Poławiaczach pereł”, Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie”, Almavivy w „Cyruliku sewilskim”, Ernesta w „Don Pasquale”, Tamina w „Czarodziejskim flecie”, Stefana i Damazego w „Strasznym dworze”, Rodryka w „Wicie Stwoszu” i Daphnisa w „Rycerzu Sinobrodym”. Do Opery Śląskiej powrócił w roku 1989 i przez pięć lat był znów jej etatowym solistą, a następnie do 2004 roku występował na bytomskiej scenie gościnnie. W tym właśnie okresie zaprezentował się również w roli Starego Fausta. Mniej znana, choć bardzo ważna jest jego działalność koncertowa, jako wykonawcy muzyki oratoryjnej. Ma w swoim repertuarze m.in. „Msze” W.A. Mozarta, „Stabat Mater” G. Rossiniego i „Stworzenie świata” J. Haydna. W tej roli spółpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi, ma w swoim dorobku również występy na zagranicznych estradach koncertowych w Niemczech czy Szwajcarii. Już w początkach kariery scenicznej podjął pracę jako pedagog, kształcąc wokalistów w szkołach muzycznych w Zabrzu i Gliwicach. W tej roli w latach 1984-1989 współpracował z Akademią Muzyczną w Krakowie. W roku 1977 został zatrudniony na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. O jego autorytecie i pozycji zawodowej jako pedagoga świadczy trzykrotny wybór na dziekana tego wydziału oraz powierzenie mu stanowiska dyrektora Instytutu Wokalno-Aktorskiego. Profesor przeszedł wszystkie stopnie awansu zawodowego, od młodszego wykładowcy, po stanowisko profesora zwyczajnego. Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymał w 2003 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wychował wielu znamienitych wokalistów cenionych na scenie polskiej i zagranicznej. Ma na swoim koncie wiele przedsięwzięć muzycznych, m.in. powołał Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nader bogate są również nagrody i wyróżnienia, jakie zdobył w uznaniu zasług artystycznych i osiągnięć pedagogicznych, a także dokonań w działalności społecznej, co potwierdzają liczne odznaczenia. Profesor jest niezwykle ważną i znaczącą postacią dla całego świata operowego, zarówno pod względem artystycznym jak i pedagogicznym. W swojej roli zawodowej objawił się jako człowiek wielu pasji, niestrudzony w realizowaniu kolejnych celów.

 
Wstecz