Opera Online

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Pokój na poddaszu.
 

Wydarzenia

10 marca 2024, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Gośćmi spotkania będą realizatorzy premiery POŁAWIACZE PEREŁ - Waldemar Zawodziński - reżyser i Janina Niesobska - choreograf

Kup bilet
21 kwietnia 2024, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Wokół tańca - gościem spotkania będzie Zofia Rudnicka - autorka książki Gerard Wilk. Tancerz.

Kup bilet

10 marca | godz. 16.00

Gośćmi spotkania będą realizatorzy premiery spektaklu operowego Poławiacze pereł: Waldemar Zawodziński (reżyseria) i Janina Niesobska (choreografia). 

Poławiacze pereł stanowią jedną z najpiękniejszych kompozycji Georgesa Bizeta. Wzruszająca, pełna wielkich namiętności, historia dozgonnej przyjaźni wystawionej na wielką próbę. Tłem opowieści jest mała wioska rybacka na dalekim Cejlonie. Początkowo dzieło Bizeta nie spotkało się ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem widzów. Jednak po latach stało się - obok Carmen najpopularniejszym utworem kompozytora, które wciąż gości na deskach największych teatrów operowych. To propozycja nie tylko dla fanów Bizeta, ale wszystkich tych, którzy w operze cenią sobie liryczne fragmenty, piękne melodie i chwytającą za serce historię.


 

21 kwietnia | godz. 16.00

Spotkanie będzie poświęcone obchodom Międzynarodowego Dnia Tańca i drugiej edycji wydarzenia Horyzonty. Międzypokoleniowe spotkania baletowe.  

Gościem spotkania będzie Zofia Rudnicka - autorka książki Gerard Wilk. Tancerz. 

Gerard Wilk był gwiazdą Teatru Wielkiego w Warszawie, ale tańczył też w rozrywkowych programach telewizyjnych. Pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei, bywał fotomodelem Barbary Hoff. W książce autorka przypomina tancerza i otaczający go świat. Odwiedzamy modne miejsca Warszawy lat 60. XX wieku, poznajemy ważne osoby, a potem wyruszamy w podróż po Europie.

 

 

 
Wstecz