Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... 19 marca o godz. 16:00 gościem będzie: Bogdan Kurowski - wieloletni Solista Opery Śląskiej, który na swoim koncie ma ponad 2500 spektakli. Natomiast 16 kwietnia spotkanie odbędzie się pod nazwą wokół Międzynarodowego Dnia Tańca. Wydarzenie będzie dotyczyć premiery "Horyzontów - międzypokoleniowych spotakań baletowych" oraz promocji książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana". Gośćmi Violetty Rotter-Kozery będą Henryk Konwiński oraz młodzi twórcy chorografii "Horyzontów".
Urodzony w 1956 r. w Częstochowie. W latach 1974-78 uczeń Średniej Szkoły Muzycznej w Częstochowie w klasie śpiewu mgr Anny Porwik-Pniok. W 1984 roku ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Edmunda Kossowskiego, z wynikiem bardzo dobrym.W latach 1986-2001 doskonalił swój warsztat wokalny pod opieką Sławomira Książka. Jego Ddbiut operowy w partii Don Alfonsa miał miejsce na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w 1982 roku. W sezonie 1983-84 – solista opery w Bydgoszczy. W 1984 został solistą Opery Śląskiej w Bytomiu. W latach 1991-95 współpracował z Warszawską Operą Kameralną oraz Wiedeńską Kammeroper, z którą był na tournee po Japonii i Korei. Związany zawodowo równiez z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Poznaniu. Współpracuje z teatrami operowymi w Szczecinie i Krakowie, a także z grupą szwajcarską i niemiecką występując na scenach i salach koncertowych całej Europy. Od 2003 solista Narodneho Divadla Morawskosleskeho w Ostravie. W 1999 wystąpił na scenie gliwickiej w przedstawieniu opartym na muzyce Gershwina wykonując partię Porgiego. Jego repertuar operowy i operetkowy obejmuje ponad 60 partii, ponad 20 partii oratoryjnych i ponad 200 pieśni. Wystąpił w ponad 2500 przedstawieniach na scenach polskich i zagranicznych (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Austria, Szwajcaria, Irlandia, Holandia, Belgia, Luxemburg, Dania, Szwecja,Grecja, Cypr, Jugosławia, Czechy, Litwa, Ukraina, Japonia, Korea). Finalista konkursów wokalnych w Krynicy (1984), Warszawie (1984), Barcelonie (1989) i Bregenz (1991). Brał udział w światowej prapremierze opery Mikisa Theodorakisa „Elektra” w Luksemburgu w 1995 r. oraz w polskiej prapremierze „Maksymilian Kolbe” Domenique Probsta w Bytomiu w 1990 roku. Od 1996 roku prowadzi Agencję Artystyczną organizując koncerty muzyki popularnej i muzyki sakralnej. W 2022 roku z zespołem Opery Śląskiej wystąpił na Saaremaa Opera Festiwal w Estonii.
Wydarzenie będzie dotyczyć premiery "Horyzontów - międzypokoleniowych spotakań baletowych" oraz promocji książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana".
„Horyzonty – międzypokoleniowe spotkania baletowe”, to widowisko podkreślające artystyczną wyjątkowość relacji mistrz i uczeń. Wydarzenie składa się z dwóch części; w pierwszej młodzi tancerze zadebiutują w roli choreografów, prezentując miniatury taneczne do muzyki polskich kompozytorów, w drugiej części zobaczymy premierowo „Horyzonty” oraz zrekonstruowane choreografie Henryka Konwińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych tancerzy, choreografów i reżyserów. W swoim artystycznym dorobku ma ponad 65-letnią obecność na scenach teatralnych. Jego twórczość obejmuje niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego. Tym razem zobaczymy go w podwójnej roli: reżysera i mentora młodego pokolenia twórców. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane choreografie Henryka Konwińskiego do muzyki Bizeta, Szczedrina i Gounoda w opracowaniu Elżbiety Mickiewicz oraz Pendereckiego i Kilara przygotowane przez Grzegorza Pajdzika, kierownika Baletu Opery Śląskiej. Polskie dziedzictwo kulturowe zostanie przybliżone zarówno tancerzom międzynarodowego Zespołu Baletu Opery Śląskiej jak i publiczności, dzięki skonfrontowaniu ich wielokulturowości z inspirującymi, wybranymi przez nich utworami polskich kompozytorów. Spójna koncepcja muzyczna oraz wyjątkowe taneczne obrazy pozwolą na zbudowanie dramaturgii i stworzą niezapomniane emocje wśród odbiorców.
Książka Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana Magdaleny Mikrut-Majeranek została oparta na wspomnieniach maestro Henryka Konwińskiego oraz osób reprezentujących szeroko pojęty świat sztuki, które spotkał na swojej zawodowej drodze, ale także i prywatnej. Wywiady, które są niezwykłą podróżą po historii polskiego tańca, zostały uzupełnione materiałem ilustracyjnym w postaci archiwalnych zdjęć. Prezentują one Henryka Konwińskiego na scenie podczas spektakli oraz kadry ze realizowanych przez niego oper i operetek. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum prywatnego Henryka Konwińskiego, jednakże olbrzymia większość z nich znajduje się w zbiorach Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Teatru Miejskiego w Gliwicach, i zostały udostępnione w niniejszej książce dzięki uprzejmości Łukasza Goika, dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Grzegorza Krawczyka, dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach. Autorka stosuje metodę historii mówionej oraz metodę wywiadów, żeby zaprezentować sylwetkę artysty wielowymiarowo, z różnych punktów widzenia. Publikacja ma charakter jubileuszowego albumu podsumowującego życie i twórczość artysty. Jej ważnym elementem jest także szczegółowy repertuar, którego próżno szukać w dostępnych dziś źródłach. Do tej pory nikt nie pokusił się, aby przygotować kompleksowe opracowanie dorobku zawodowego Konwińskiego.