19 stycznia 2025, Niedziela
OPERA BLISKO CIEBIE
Porozmawiajmy o… książce „Alfabet dla zaawansowanych”
Gość spotkania: Sławomir Pietras
Podczas styczniowego spotkania porozmawiamy o książce Sławomira Pietrasa „Alfabet dla zaawansowanych”. Ideą autora tomu jest uchronienie od zapomnienia zbioru postaci, z którymi związało go życie osobiste, albo zetknął się z nimi w swojej działalności publicznej i w pracy. Nie zabraknie również wątków związanych z artystami i historią Opery Śląskiej. To kolejna okazja, aby celebrować 80. jubileuszowy sezon artystyczny, wspominając wspólne przedsięwzięcia.
Sławomir Pietras – dyrektor polskich teatrów operowych, inicjator licznych festiwali, wieloletni animator Festiwalu Didurowskiego w Sanoku i Festiwalu Operowego w Bydgoszczy oraz dyrektor Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju i Festiwalu im. Romana Maciejewskiego w Lesznie. Autor niezliczonych cykli warsztatów operowych w miastach, w których kierował teatrami . Organizator kilkudziesięciu tournée zagranicznych z polskimi zespołami operowymi i baletowymi, biorącymi także udział w prestiżowych międzynarodowych festiwalach. W młodości założyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Opery w Poznaniu oraz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej Jeunesses Musicales de Pologne. Współorganizator i pierwszy przewodniczący Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, laureat wielu nagród i odznaczeń, honorowy obywatel miasta stołecznego Warszawy i siedmiu innych miast.
16 lutego 2025, Niedziela
OPERA BLISKO CIEBIE
Porozmawiajmy o… książce „Sekrety Bytomia”
Gość spotkania: Marcin Hałaś
„Sekrety Bytomia” to kolejna książka Marcina Hałasia, w której nie zabrakło wątków dotyczących Opery Śląskiej. Autor, pracując nad tym tytułem, poza informacjami źródłowymi, bazował też na zapiskach i wspomnieniach osób, z którymi miał okazję porozmawiać jako dziennikarz. Wczytując się w treść znajdziemy w niej m.in. historię powstania Opery Śląskiej - ostatniego dzieła Adama Didura. W tej książce fikcja miesza się z rzeczywistością, a górnicze miasto odkrywa swoją drugą nieoczywistą stronę.
Spotkanie będzie doskonałą okazją, aby poznać kolejne ciekawe historie związane z miastem, gdzie przemysł ciężki stworzył, być może groteskową, spójność z kulturą wysoką.
Marcin Hałaś – pisarz, poeta, krytyk literacki i teatralny, dziennikarz, publicysta. W swoim pisarstwie często porusza tematy związane z rodzinnymi miastami: Bytomiem i Lwowem. Autor kilkunastu książek i tomów poezji. Recenzent spektakli Opery Śląskiej na łamach tygodnika „Życie Bytomskie”, w którym jest dziennikarzem. Debiutował na łamach „Gościa Niedzielnego”, publikował m.in. w „Poezji”, „Życiu Literackim”, „Roczniku Lwowskim”, „Gazecie Lwowskiej” i „Śląsku”.