KONCERT MUZYKI POLSKIEJ I UKRAIŃSKIEJ
Wykonawcy:
Aleksander Teliga – bas
oraz
Magdalena Abłażewicz – sopran
Emilia Rabczak – mezzosopran
Halina Teliga – fortepian
Małgorzata Mendel - słowo
Po raz pierwszy polska publiczność usłyszała ukraińskie pieśni w wykonaniu Haliny i Aleksandra Teligów wiele lat temu… Bogusław Kaczyński, z którym koncertowali niemal bez przerwy, włączał te pełne czaru i niezwykle melodyjne pieśni do programów wielu swoich koncertów, ponieważ wciąż domagali się tego melomani.
Po latach Halina i Aleksander zdecydowali się zaprezentować koncert muzyki ukraińskiej, tej ludowej i stylizowanej, której twórcami są kompozytorzy XIX i XX wieku. Jest piękna. To może uroda ukraińskiego krajobrazu przeniesiona na dźwięki, a może magia melodii sprawiają, że porusza serca słuchaczy. Dwa serca… Bo w programie znajdzie się także muzyka polska.
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku w klasie śpiewu solowego prof. Aleksandra Teligi. W latach 2015-2020 śpiewała w zespole Tre Donne, z którym wystąpiła w ponad 70 koncertach i zdobyła nagrodę Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Słowiański Zew. Jeszcze w czasie studiów przygotowała partie sopranowe z oper: Jolanta P. Czajkowskiego (Jolanta) i Carmen G. Bizeta (Micaela) oraz operetek: Księżniczka Czardasza E. Kalmáná (Sylwia), Zemsta nietoperza J. Straussa (Rozalinda). Obecnie odbywa staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem Aleksandra Teligi. Często także partneruje swojemu profesorowi w koncertach. Występowała kilkakrotnie na Festiwalu Gloria w Białymstoku, na Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” zadebiutowała w roku 2019. Przygotowuje się do debiutów scenicznych w rolach Micaeli (Carmen) i Oksany w operze Zaporożec za Dunajem S. Hułaka-Artemowskiego.
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku w klasie śpiewu solowego prof. Aleksandra Teligi. Tegoroczna laureatka Turnieju Polskich Akademii Muzycznych – Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Romualda Tesarowicza. Młoda śpiewaczka jest na początku swej drogi artystycznej, ma w repertuarze wiele najbardziej znanych arii mezzosopranowych oraz pieśni. Przygotowuje się do debiutu scenicznego jako tytułowa bohaterka w Carmen G. Bizeta.
Jest śpiewakiem zaliczanym do czołówki europejskich basów. Ukończył studia w Konserwatorium im. M. Łysenki we Lwowie, zadebiutował w wieku 20 lat na scenie lwowskiego Teatru Wielkiego. Występował na scenach znakomitych teatrów operowych, a były to m.in.: La Scala w Mediolanie, Teatr Bolshoi w Moskwie, Teatro Colón w Buenos Aires, Gran Teatro La Fenice, Teatro dell’Opera di Roma, Staatsoper Berlin, Duńska Opera Królewska, Národní divadlo w Pradze, Wiener Kammeroper, Fińska Opera Narodowa, Teatro Municipal de Santiago w Chile, Opéra de Monte-Carlo, Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, Opéra de Lyon, Grand Théâtre de Genève. Śpiewał również w Lipsku, Bonn, Dreźnie, Dortmundzie, Stuttgarcie, Monachium, Innsbrucku, Dublinie, Madrycie, Barcelonie, Bolonii, Modenie, Ferrarze, Tallinie, Mińsku, Tokio, Toronto, Meksyku, Montevideo. W swoim bogatym repertuarze posiada ponad 70 pierwszoplanowych ról basowych. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej śpiewał w operach: Nabucco i Aida Verdiego, Latający Holender i Parsifal Wagnera, Katia Kabanova Janáčka, Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Straszny dwór Moniuszki, Ubu Rex Pendereckiego. Występował w gronie światowej sławy śpiewaków, takich jak: Daniela Dessì, Dagmar Schellenberger, Elena Obrazcowa, Dmitrij Hvorostowski, Giovanni Bartolini, Renato Bruson, Ferruccio Furlanetto, Paolo Gavanelliego. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, w gronie których byli: Daniel Barenboim, Yuri Temirkanov, Vladimir Jurowski, Daniele Gatti, Aleksander Wiedernikow, Tadeusz Kozłowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński, Kazushi Ono i inni. W roku 2013 brał udział w realizacji nagrania Verbum nobile Moniuszki z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją W. Kunca. Nagranie to otrzymało prestiżową nagrodę International Classical Music Awards przyznawaną w branży fonografii klasycznej. Na swoim koncie ma ponadto liczne nagrania CD oraz DVD, m.in.: Nabucco Verdiego z Orkiestrą Junge Philharmonie Wien, Svanda Dudak Weinbergera z National Philharmonic Orchestra of Belarus, Straszny dwór Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Dzieci Rosenthala Diesiatnikova z Orkiestrą Teatru Bolshoi w Moskwie dla wydawnictwa Sony Classical Records. Aleksander Teliga jest dwukrotnym zdobywcą nagrody „Złota Maska”: za rolę Silvy w Ernanim Verdiego oraz za rolę Mefista w Fauście Gounoda. W roku 2008, za wybitne osiągnięcia wokalno-aktorskie na scenach operowych oraz za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej, uhonorowany został przez Związek Artystów Scen Polskich „Statuetką Ariona”. W roku 2017 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2022 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Absolwentka Konserwatorium we Lwowie. Była wieloletnią, czołową pianistką- korepetytorem Opery Lwowskiej i pedagogiem Lwowskiego Konserwatorium. Od roku 1999 mieszka i pracuje w Polsce. Pracowała w Operze Śląskiej w Bytomiu i Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jako pianistka kameralistka akompaniowała wybitnym polskim śpiewakom, m.in. Barbarze Zagórzance, Jolancie Bibel, Joannie Cortes, Barbarze Kubiak, Wandzie Polańskiej, Grażynie Brodzińskiej, Bogusławowi Morce i wielu innym. Współpracowała ze Scala Theater w Szwajcarii. Pracowała w Bazylei przy realizacji opery Carmen G. Bizeta, w Norymberdze – Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta, w St. Margareten – Nabucco i Otello G. Verdiego. Ma na swoim koncie setki koncertów w Polsce i poza granicami kraju, jest jednym z najbardziej cenionych korepetytorów i wybitną znawczynią literatury operowej. Jest obecnie także pedagogiem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku.