Opera Online

Klasycznie i romantycznie. Koncert przed 16. Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego

Premiera: 2 października 2022 r.

Wystąpią:

Anna Borucka - mezzosopran
Sulamita Ślubowska - skrzypce, uczestniczka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego
Dawid Jadamus - altówka

oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza

Prowadzenie: Agnieszka Nowok-Zych

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert: Przed wielkim Konkursem: klasycznie i romantycznie, który odbędzie się 2 października o godzinie 18:00 w sali koncertowej im. Adama Didura.
Tego wieczoru wystąpi Orkiestra Opery Śląskiej, nawiązując do dawnych tradycji zabytkowego budynku Opery, który pełnił niegdyś rolę Filharmonii.
Koncert otworzy artystka Opery Śląskiej – Anna Borucka, która wraz z Orkiestrą wykona Pieśni Mieczysława Karłowicza, m. in. Pamiętam ciche, jasne złote dnie, Rdzawe liście, Skąd pierwsze gwiazdy, Z nową wiosną.
Pierwszą część koncertu uzupełni dzieło polskiego kompozytora doby romantyzmu – II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego, zaprezentowane przez Sulamitę Ślubowską – uczestniczkę tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, który rozpocznie się już kilka dni później! Sulamita Ślubowska to utytułowana w kraju i za granicą znakomita solistka i kameralistka, związana również jako pedagog z Akademią Muzyczną w Katowicach.
Drugą część koncertu – tę klasyczną – wypełnią arcydzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. Orkiestra Opery Śląskiej rozpocznie błyskotliwą Uwerturą do opery Wesele Figara, a następnie ponownie z Sulamitą Ślubowską oraz altowiolistą Dawidem Jadamusem (laureat wielu konkursów solowych i kameralnych, artysta NOSPR) wykonają Symfonię koncertującą na skrzypce, altówkę i orkiestrę.

Program:

M. Karłowicz - Pieśni, w opracowaniu na głos i orkiestrę smyczkową. Solistka: Anna Borucka

H. Wieniawski - II Koncert skrzypcowy d-moll. Solistka - Sulamita Ślubowska

W. A. Mozart - Uwertura "Wesele Figara"

W. A. Mozart - Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce, altówkę i orkiestrę. Soliści: Sulamita Ślubowska, Dawid Jadamus

 

Sulamita Ślubowska zagra na skrzypcach Antonia Stradivariego, użyczonych przez firmę Floriana Leonhard Fine Violins, dzięki uprzejmości Florian Leonhard Fellowship

 
Wstecz