Opera Online

Widownia

Zasiądźcie na widowni Opery Śląskiej w Bytomiu.

Zasiądźcie na widowni Opery Śląskiej w Bytomiu.

Możecie wybrać miejsce na parterze, pierwszym lub drugim balkonie. Na balkonach można zasiąść w rzędzie lub wybrać lożę. Jakie miejsce wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji. Na balkonie mamy szerszą perspektywę i widzimy także co dzieje się w orkiestronie. Jeśli jednak wolicie skupić się na poszczególnych elementach i taki widok Was rozprasza, wybierzcie miejsce na parterze. W razie wątpliwości, zawsze chętnie doradzą pracownicy Biura Obsługi Widza. Na miejsce skierują Was bileterzy. W Operze Śląskiej nie brakuje zakamarków i jeśli ktoś będzie tu po raz pierwszy, może mieć problem z trafieniem na drugi balkon;)

Natomiast boczne loże nie są już – tak jak kiedyś – przeznaczone dla widzów. Odgrywają natomiast szczególną rolę w spektaklu, bardzo często stając się częścią dekoracji i optycznie „poszerzają” scenę.  W loży siedzi Leonora z „Mocy przeznaczenia” G. Verdiego, wybiegają z niej żołnierze w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego i można też spotkać tutaj rozmarzonego Romeo w „Romeo i Julii” Ch. Gounoda.  Opera Śląska to jeden z najmniejszych teatrów operowych w Polsce, zatem i widownia jest kameralna. Znajduje się tu 391 miejsc siedzących i 32. stojące.  Największą ozdobą, budzącą zachwyt widzów jest wspaniały żyrandol, mieszczący się pod kopułą.

Grupa na FB

Savoir-vivre

Przed wyjściem do opery zapoznaj się z treścią sztuki oraz informacjami o jej kompozytorze i  autorze libretta.

Przed wyjściem do opery zapoznaj się z treścią sztuki oraz informacjami o jej kompozytorze i  autorze libretta.

Wiedza ta pomoże Ci lepiej zrozumieć spektakl i skupić się na pięknej muzyce. Tak, opera to nie kino! Tu warto wiedzieć, jak potoczy się akcja.  W programie, który zakupisz przed spektaklem, znajdziesz obsadę i wiele interesujących szczegółów dotyczących realizacji . Tak przygotowany, będziesz mógł bez przeszkód delektować się sztuką i w pełni docenić artystyczny przekaz.

Zadbaj o odpowiedni strój.

Do teatru powinieneś przyjść ubrany elegancko. Dżinsy i sportowy strój nie przeszkadzają w kinie, tutaj musimy być bardziej odświętni. W końcu przychodzimy do świątyni sztuki. Klasyczne widowiska baletowe czy operowe wymagają odpowiedniej oprawy – także jeśli chodzi o strój publiczności. Dobrym wyborem dla pań jest klasyczna „mała czarna” lub w kolorze granatu. Można również postawić na kostium ze spodniami lub spódniczką. W przypadku panów zawsze sprawdzi się garnitur lub wizytowa koszula w połączeniu z takimi samymi spodniami. Jeśli wybieramy się na premierę, można pozwolić sobie na bardziej wyrafinowany strój – panowie na smoking, panie na długą suknię i dyskretną biżuterię. Pamiętajmy – w przypadku pań - aby nie przesadzić z fryzurą. Wysokie upięcia często potrafią przesłonić scenę widzom siedzącym za nami. Nie przesadzajmy także z perfumami. W zamkniętej przestrzeni ich nadmiar to również dyskomfort dla pozostałych melomanów.

Zadbaj o odpowiedni strój.
Pamiętaj by się nie spóźnić.

Pamiętaj by się nie spóźnić.

Opera znajduje się w centrum miasta i nie posiada własnego parkingu. Przyjedź odpowiednio wcześniej, żeby znaleźć wolne miejsce dla swojego samochodu. Najbezpieczniej będzie, gdy pojawisz się w teatrze co najmniej kwadrans przed rozpoczęciem przedstawienia. Pozwoli Ci to spokojnie się rozebrać w szatni, przywitać znajomych, bez pośpiechu znaleźć i zająć swoje miejsce, przejrzeć program. Jeżeli masz miejsca w środku rzędu, tym bardziej pamiętaj o tym, aby zjawić się przed rozpoczęciem spektaklu i uniknąć przeciskania się między rzędami. W sytuacji kiedy jednak nie zdążyłeś, nie przeszkadzaj innym szukając swojego miejsca. Zajmij miejsce na II Balkonie wskazane przez obsługę widowni lub poczekaj do przerwy.

Zajmując miejsca na widowni nie przepychaj się tyłem do osób siedzących.

Prezentowanie swojej tylnej części ciała to prawdziwe faux pas. Przechodź przodem, a skinieniem głowy podziękuj za przepuszczenie. Jeśli między rzędami jest zbyt mało przestrzeni, najlepiej wstać i przepuścić osobę, która próbuje dostać się na swoje miejsce.

Zajmując miejsca na widowni nie przepychaj się tyłem do osób siedzących.
Nie jedz podczas przedstawienia.

Nie jedz podczas przedstawienia.

W przeciwieństwie do kina, na teatralnej widowni nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów. Popijanie wody mineralnej czy kawy z plastikowego kubka jest niedopuszczalne i świadczy o braku obycia. Nie powinno się także szeleścić papierkami od cukierków czy innych przekąsek. W czasie antraktu można natomiast skorzystać z kawiarni. Z pewnością będziesz w stanie wytrzymać do przerwy.

Nie korzystaj z telefonu w trakcie spektaklu.

Wchodząc na widownię powinieneś wyłączyć telefon. Zadbaj o to, aby podczas trwania spektaklu nic Cię nie rozpraszało. Nie wykonuj zdjęć oraz nie nagrywaj filmów. Sztukę najlepiej oglądać na żywo. Jeśli bardzo chcesz mieć pamiątkę, zdjęcia możesz zrobić podczas ukłonów artystów. Nie przeglądaj wiadomości – odblask z telefonu potrafi skutecznie rozproszyć uwagę i przeszkodzić w odbiorze twojemu sąsiadowi.

Nie korzystaj z telefonu w trakcie spektaklu.
Nie rozmawiaj w trakcie przedstawienia.

Nie rozmawiaj w trakcie przedstawienia.

Rozmowy w trakcie spektaklu świadczą o braku kultury (ogłady?). Rozmawiając przeszkadzasz artystom i pozostałym widzom.

Jeśli jesteś chory, zrezygnuj z wizyty w teatrze lub przełóż ją na inny termin.

Niedopuszczalnym jest wydmuchiwanie nosa, kichanie czy kaszel podczas spektaklu.

Jeśli jesteś chory, zrezygnuj z wizyty w teatrze lub przełóż ją na inny termin.
Scena to miejsce dla artystów.

Scena to miejsce dla artystów.

W teatrze nie należy wchodzić na scenę, dotykać elementów scenografii czy przechodzących artystów i ich kostiumów. Nawet jeśli artyści podchodzą do widowni bardzo blisko.

Oklaski w teatrze to ogromna radość dla artystów.

Brawa są bardzo mile widziane. W ten sposób artyści widzą, że spektakl spotyka się z pozytywnym odbiorem. Brawa podczas ukłonów to docenienie pracy wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu. Jeżeli przedstawienie wyjątkowo Ci się podobało, możesz oklaskiwać je na stojąco.

Oklaski w teatrze to ogromna radość dla artystów.
Salę teatralną powinieneś opuścić dopiero po zakończeniu przedstawienia i zapaleniu świateł.

Salę teatralną powinieneś opuścić dopiero po zakończeniu przedstawienia i zapaleniu świateł.

Opuszczenie sali przed zakończeniem będzie odebrane jako brak szacunku wobec wykonawców i widzów. Pamiętaj o tym, że opuszczanie swojego miejsca w trakcie trwania spektaklu jest niekomfortowe również dla innych osób, siedzących na widowni.

Pamiętaj, żeby dobrać sztukę do wieku odbiorcy.

W swoim repertuarze posiadamy spektakle przeznaczone zarówno dla najmłodszych widzów, uczniów, a także osób dorosłych. Wybierając tytuł, który chcesz zobaczyć upewnij się, że będzie dla Ciebie odpowiedni.

Pamiętaj, żeby dobrać sztukę do wieku odbiorcy.

Quiz operowy

Cykl obejmujący zbiór testów z wiedzy na temat opery, operetki i baletu. Pytania zostały przygotowane przez zespoły artystyczne, nadzorowane przez kierowników. Stopień trudności oraz zakres zagadnień jest zróżnicowany, związany z historią muzyki operowej i baletu, życiem kompozytorów, librettem spektakli, budową instrumentów czy elementami technicznymi w teatrze operowym.

Rozwiąż Quiz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.