Widownia

Zasiądźcie na widowni Opery Śląskiej w Bytomiu.

Zasiądźcie na widowni Opery Śląskiej w Bytomiu.

Możecie wybrać miejsce na parterze, pierwszym lub drugim balkonie. Na balkonach można zasiąść w rzędzie lub wybrać lożę. Jakie miejsce wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji. Na balkonie mamy szerszą perspektywę i widzimy także co dzieje się w orkiestronie. Jeśli jednak wolicie skupić się na poszczególnych elementach i taki widok Was rozprasza, wybierzcie miejsce na parterze. W razie wątpliwości, zawsze chętnie doradzą pracownicy Biura Obsługi Widza. Na miejsce skierują Was bileterzy. W Operze Śląskiej nie brakuje zakamarków i jeśli ktoś będzie tu po raz pierwszy, może mieć problem z trafieniem na drugi balkon;)

Natomiast boczne loże nie są już – tak jak kiedyś – przeznaczone dla widzów. Odgrywają natomiast szczególną rolę w spektaklu, bardzo często stając się częścią dekoracji i optycznie „poszerzają” scenę.  W loży siedzi Leonora z „Mocy przeznaczenia” G. Verdiego, wybiegają z niej żołnierze w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego i można też spotkać tutaj rozmarzonego Romeo w „Romeo i Julii” Ch. Gounoda.  Opera Śląska to jeden z najmniejszych teatrów operowych w Polsce, zatem i widownia jest kameralna. Znajduje się tu 391 miejsc siedzących i 32. stojące.  Największą ozdobą, budzącą zachwyt widzów jest wspaniały żyrandol, mieszczący się pod kopułą.

Grupa na FB

Quiz operowy

Cykl obejmujący zbiór testów z wiedzy na temat opery, operetki i baletu. Pytania zostały przygotowane przez zespoły artystyczne, nadzorowane przez kierowników. Stopień trudności oraz zakres zagadnień jest zróżnicowany, związany z historią muzyki operowej i baletu, życiem kompozytorów, librettem spektakli, budową instrumentów czy elementami technicznymi w teatrze operowym.

Rozwiąż Quiz