Opera Online

Zespół baletowy

Grupa tancerzy biorących udział w spektaklu a także baletmistrzowie.

Grupa tancerzy biorących udział w spektaklu a także baletmistrzowie.

Zespół składa się z corps de balet (tancerze i tancerki), koryfejów i koryfejki, solistów i solistek, pierwszego tancerza i primabaleriny oraz baletmistrzów (pedagodzy). Na czym polega ich rola, jak wyglądają próby do premiery baletowej, a jak do spektakli operowych czy operetek, z czego składa się kostium tancerza – o tym wszystkim opowie Aleksandra Piotrowska-Zaręba, solistka i zastępca kierownika Baletu Opery Śląskiej.

Balet
Choreograf

Choreograf

Do zadań choreografa należy tworzenie ogólnej koncepcji układu tanecznego do utworu lub specjalnie skomponowanej muzyki. Choreograf ma najważniejszą rolę do spełnienia w balecie, ale odpowiada także za każdy ruch sceniczny w innych formach – operze czy operetce. To z jednej strony osoba z ogromną wiedzą na temat techniki tańca, z drugiej – artysta, odpowiedzialny za ogólny obraz, który ilustruje spektakl. Jego wizja musi więc być kompatybilna z muzyką, ale też i scenografią. Co najważniejsze – powinien mieć także cechy dobrego pedagoga, umiejętnie wydobywając z artysty jego indywidualne cechy. O pracy choreografa opowie Henryk Konwiński.

Choreograf

Alfabet Baletowy

Alfabet Baletowy to propozycja przygotowana przez artystów tancerzy Baletu Opery Śląskiej, którzy wprowadzają w arkana tańca klasycznego. Każdy odcinek poświęcony jest prezentacji figur, pozycji i układów baletowych. Motywem przewodnim danego odcinka jest litera alfabetu. Artyści, w różnej przestrzeni, pokazują dany krok – w każdym odcinku nazwy poszczególnych figur i pozycji zaczynają się od tej samej litery alfabetu.

Alfabet baletowy - A
Alfabet baletowy - B
Alfabet baletowy - C
Alfabet baletowy - D
Alfabet baletowy - E
Alfabet baletowy - F
Alfabet baletowy - G
Alfabet baletowy - I
Alfabet baletowy - J
Alfabet baletowy - K
Alfabet baletowy - L
Alfabet baletowy - M
Alfabet baletowy - N
Alfabet baletowy - O
Alfabet baletowy - P
Alfabet baletowy - R
Alfabet baletowy - S
Alfabet baletowy - W
Alfabet baletowy - T
Alfabet baletowy - U

Balletfit

Balletfit to połączenie baletu i fitnessu. Cykl zajęć kondycyjnych inspirowanych tańcem klasycznym. To przede wszystkim treningi polegające na ćwiczeniach wzmacniających i stabilizujących ciało z wykorzystaniem prostych elementów figur baletowych. Składają się z rozgrzewki na macie, ćwiczeń głównych oraz stretchingu. Treningi pomogą nam uzyskać piękną sylwetkę, rozciągną mięśnie i poprawią ogólną sprawność fizyczną. Prowadzi je Aleksandra Piotrowska-Zaręba, solistka Baletu Opery Śląskiej.

Trening 1
Trening 2
Trening 3
Trening 4
Trening 5
Trening 6
Trening 7
Trening 8
Trening 9
Trening 10
Trening 11
Trening 12
Trening 13
Trening 14
Trening 15
Trening 16
Trening 17
Trening 18
Trening 19
Trening 20
Trening 21
Trening 22
Trening 23
Trening 24
Trening 25
Trening 26
Trening 27
Trening 28
Trening 29
Trening 30
Trening 31

Studio Baletowe

Pod hasłem „Tańcz z operą” odbywają się zajęcia online w ramach Studia Baletowego Opery Śląskiej skierowane do najmłodszych. Prowadzi je instruktorka, długoletnia tancerka baletowa, Aneta Pająk-Cwojdzińska. Dzieci poznają poszczególne elementy tańca klasycznego – kroki i pozycje baletowe, uczą się fachowej terminologii. Ta forma aktywności wpływa na odpowiednią postawę, uczy także koncentracji, systematyczności i dyscypliny. Prezentowane ćwiczenia można wykonywać w domu, na małej przestrzeni. Zajęcia mogą być uzupełnieniem tych odbywających się w budynku Opery Śląskiej na Sali Baletowej, ale mogą być również traktowane jako odrębna część nauki podstaw baletu.

Lekcja 1
Lekcja 2
Lekcja 3
Lekcja 4
Lekcja 5
Lekcja 6
Lekcja 7
Lekcja 8
Lekcja 9
Lekcja 10
Lekcja 11
Lekcja 12
Lekcja 13
Lekcja 14
Lekcja 15
Lekcja 16
Lekcja 17
Lekcja 18
Lekcja 19
Lekcja 20

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

.