Opera Online

Aktualności

24 kwietnia 2018, Wtorek
Bilet do teatru za 300 groszy

Zapraszamy na kolejną odsłonę Dnia Teatru Publicznego i akcję "Bilet do teatru za 300 groszy". 12 maja 2018 r., o godz. 18.00, na scenie Opery Śląskiej zaprezentujemy historię o miłości, władzy i zazdrości z przepiękną muzyką Giacomo Pucciniego - czyli operę "Tosca". To jedno z najpopularniejszych dzieł - uwielbianego na całym świecie - włoskiego kompozytora. Jest tu zróżnicowana muzyka oraz żywa i dynamiczna akcją. Opera ta opowiada historię tragicznej miłości śpiewaczki Tosci i malarza Cavaradossiego, którzy stają się ofiarami gry prowadzonej przez prefekta rzymskiej policji - barona Scarpię. Za pomoc zbiegłemu więźniowi Cavaradossi zostaje pojmany i skazany na śmierć. Ceną za jego życie ma być ukochana malarza, Tosca. Śpiewaczka zabija szefa policji, ale… jego zemsta i tak ich dosięga. 

Bilety (maksymalnie dwa na osobę) w cenie 300 groszy (3 zł) do nabycia tylko w dniu spektaklu od godz. 10.00 w kasie biletowej Opery Śląskiej.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

Cena tegorocznego biletu – 300 gr (3 zł) nawiązuje do wyników badania, które w 2017 roku – jako pilotaż – przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak. Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca! Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa.

Wróć