Alberto Pecetto – solista Zespołu Baletowego Opery Śląskiej otrzymał wyróżnienie w konkursie choreograficznym organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS za choreografię do utworu muzycznego polskiego kompozytora Pawła Mykietyna. Choreografia w stylu neoklasycznym na puentach nosi tytuł Marionetki i powstała do Koncertu Nr 2 na Wiolonczelę i Orkiestrę Symfoniczną. Choreografia jest wykonywana przez czterech tancerzy naszego Zespołu Baletowego: Mitsuki Noda, Clara Ushizaka, Francesco Pio Tosto oraz samego Alberto Pecetto.
Gabriela Legun – solistka Opery Śląskiej otrzymała nagrodę dla młodych twórców za osiągnięcia w dziedzinie muzyki.
Opera Śląska otrzymała nagrodę w kategorii za wybitne osiągniecia w dziedzinie konserwacji zabytków (wielka przebudowa budynku Opery Śląskiej zakończona w 2023 roku).
Gabriela Legun – solistka Opery Śląskiej została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii Muzyka poważna za zasłużone sukcesy konkursowe i sceniczne, za wzruszenia i emocje ofiarowywane publiczności, za piękny głos, osobowość i poruszające role Micaëli w „Carmen” i Mimi w „La Bohème”.
Nagroda Teatralna Zarządu Województwa Śląskiego dla Kamila Zdebla w kategorii aktorstwo rola wokalno-aktorska za rolę Zurgii w spektaklu "Poławiacze pereł" Georges’a Bizeta w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.
Nagroda Teatralna Zarządu Województwa Śląskiego dla Moniki Myśliwiec w kategorii choreografia / ruch sceniczny za swoją choreografię w spektaklu "Makbet" Williama Shakespeare’a.
Wyróżnienie za działalność Opery Śląskiej, przeprowadzoną modernizację gmachu oraz jubileuszowy, 80. Sezon Artystyczny.
Nagroda serwisu PortalSamorzadowy.pl oraz Grupy Polskiego Towarzystwa Przedsiębiorczości w kategorii Modernizacja Roku za modernizacje gmachu Opery Śląskiej.
Nagroda Teatralna Zarządu Województwa Śląskiego w kategorii aktorstwo za rolę wokalno-aktorską dla Gabrieli Legun za rolę Oskara w spektaklu "Bal Maskowy" Giuseppe Verdiego.
Nagroda kateogrii "Kultura" za Festiwal Otwarcia Sceny WRACAMY DO GRY
Wyróżnienie w kategorii "Dziedzictwo Kulturowe Regionu” za realizację projektu „Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego”
Kryształ Prezydenta Izby dla Łukasza Goika za „znaczący wkład w rozwój współpracy z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową w Gliwicach, postawę godną naśladowania, rzetelność, promocję postaw, działań i projektów na rzecz dobra wspólnego".
O Nagrodzie:
„Marka-Śląskie” to prestiżowe wyróżnienie przyznawane instytucjom, przedsiębiorstwom i osobom, które swoją działalnością budują pozytywny wizerunek regionu oraz przyczyniają się do rozwoju województwa śląskiego. Konkurs docenia tych, którzy osiągają sukces dzięki ciężkiej pracy, solidnemu marketingowi oraz starannemu budowaniu marki.
I miejsce w kategorii Obiekty Historyczne
Opera Śląska została nagrodzona za przeprowadzenie prac konserwatorskich, resturatorskich oraz robót budowlanych, które miały na celu podniesienie atrakcyjności Opery oraz ochronę jej dziedzictwa kulturowego.
Nagroda Prezydenta Bytomia dla Grzegorza Pajdzika w kategorii osiągnięcia twórcze.
Nominacja do Nagrody Teatralnej Zarządu Województwa Śląskiego w kategorii „Choreografia roku 2022” dla Artura Żymełki za spektakl baletowy „Pictures of Poland”.
Nominacja w kategorii “Najlepsza tancerka (klasyka)” – Kurara Ushizaka
Nominacja w kategorii “Najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne)” – Maciej Pletnia
Nagroda w Dziedzinie Kulturalnej dla Macieja Komandery - wieloletniego solisty Opery Śląskiej
MUZA 2022
Nagroda Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury - Jan Ballarin