Gośćmi spotkania 29 maja będą: artysta fotografik, dziennikarz, menedżer kultury, wydawca - Juliusz Multarzyński oraz reżyser i choreograf premiery baletowej "Pictures of Poland" - Artur Żymełka.
Juliusz Multarzyński - współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i innymi polskimi scenami operowymi, z Filharmonią Narodową, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, wieloma festiwalami muzycznymi i instytucjami kultury. Jest autorem wielu indywidualnych wystaw fotograficznych m.in. w Japonii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie i najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce. Jego zdjęcia są często publikowane w prasie polskiej i zagranicznej, wykorzystywane w plakatach, kalendarzach, książkach i encyklopediach oraz na okładkach płyt. Zdobywają nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Jest autorem albumów fotograficznych "Balet w Polsce", "Mój Verdi" (wydany w 100. rocznicę śmierci kompozytora) i "Dyrygenci-alfabet ekspresji" (wydany przez Filharmonię Śląską w Katowicach z okazji Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga). Posiada tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, a jego biografię opublikowała w 1997 roku szwajcarska Międzynarodowa Encyklopedia Fotografów od 1839 do współczesności. Od roku 2006 prowadzi portal internetowy Maestro www.maestro.net.pl poświęcony operze, baletowi i muzyce poważnej. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), Dolnośląskiego Stowarzyszenia Fotografików i Twórców Audiowizualnych (DSFiTA) oraz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP). Artysta jest kontynuatorem wspaniałej polskiej tradycji fotografiki teatralnej. Od lat znana i powszechnie podziwiana jakość prac zdjęciowych Juliusza Multarzyńskiego została wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą. W dziedzinie wystawiennictwa swych dzieł osiągnął rezultaty zadziwiające, zarówno tematyką prac, jak i ich niezmiennie wysokim poziomem. Dzięki kunsztowi, doborowi tematyki i wysokiej klasy jego dzieł fotograficznych, niezliczona ilość spektakli operowych, przedstawień baletowych, koncertów, wydarzeń festiwalowych oraz biorących w nich udział twórców, realizatorów, wykonawców, wirtuozów, gwiazd opery i baletu, została utrwalona dla potomności w historii naszej sztuki narodowej. Dorobek Juliusza Multarzyńskiego w dziedzinie fotografii dorównuje osiągnięciom twórców i interpretatorów różnych dziedzin sztuki w naszych czasach, które są tematami ujęć fotograficznych tego wybitnego artysty.
Artur Żymełka - autor ponad 30 realizacji w dziedzinie opery, baletu, operetki, musicalu. Autor scenografii do swoich spektakli, kostiumów, świateł, trailerów. Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, Konserwatorium Muzycznego im. Rimskiego-Korsakowa w St. Petersburgu — Wydział Reżyserii Opery i Baletu, Robotron Bildungszentrum Erfurt (Niemcy) — kierunek grafika komputerowa i zarządzanie agencją reklamową, Uniwersytetu Warszawskiego — Wydział Zarządzania Instytucjami Kultury. Staż odbywał w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Mikhailovskim Teatrze Opery i Baletu w Sankt Petersburgu, Narodowej Operze w Erewaniu, Gotha Druck und Verpackung GmbH & Co KG. Pracował jako tancerz w Teatrze Wielkim w Łodzi, Theater Görlitz, Theater Erfurt, Metropol Theater Berlin, Opera Kiel. Kierował zespołami baletowymi w Operze na Zamku w Szczecinie oraz Teatrze Muzycznym w Łodzi. Jako choreograf lub reżyser tworzył w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Wrocławskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, Teatrze Muzycznym w Łodzi, Teatr Dramatycznym w Warszawie. Jego autorskie widowisko muzyczne Łajza – miscenium rockowe przyniosło Nadzwyczajną Złotą Maskę Teatrowi Muzycznemu w Łodzi. Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury przyznał mu tytuł „Choreografa Roku 2013” za spektakl Łajza – miscenium rockowe. W 2021 roku w Operze Śląskiej zrealizował spektakl baletowy Sól ziemi czarnej na kanwie filmu Kazimierza Kutza, który otrzymał Złotą Maskę w kategorii „Spektakl Roku 2021”.
Rozmowy Violetty Rotter-Kozery z gośćmi zostaną uświetnione występem Marii Berezovskiej i Pauliny Horajskiej przy akompaniamencie Larisy Czaban.
W programie usłyszymy:
F. Chopin – Życzenie
R. Wagner - Aria Ortrudy - Entweih'te Gotter z opery Lohengrin