Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Z Kulturą.
 

Wydarzenia

29 września 2019, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Gość spotkania: prof. Helena Łazarska

Kup bilet
27 października 2019, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: gość spotkania: Franck Chastrusse Colombier

Kup bilet
 
Porozmawiajmy o Operze... z prof. Heleną Łazarską.
 
 
Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze…” - 29 września o godz. 16.00 gościem red. Violetty Rotter-Kozery z TVP Katowice, będzie prof. HELENA ŁAZARSKA. 


HELENA ŁAZARSKA

 

Naukę śpiewu rozpoczęła w Krakowie u prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, kontynuując ją później w Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1960 roku. Doskonaliła swe umiejętności w Paryżu (P. Bernac), Weimarze (L. Fischer) i Mediolanie (E. de Hidalgo).

W latach 1964-72 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Wśród wykonywanego repertuaru szczególne sukcesy odnosiła w operach Mozarta (Pamina, Zerlina i Elwira; Zuzanna i Hrabina; Ilia), a także m. in. w partiach Micaëli (Bizet), Liù (Puccini), Tatiany (Czajkowski), Małgorzaty (Gounod), Neddy (Leoncavallo), Desdemony (Verdi).

Koncertowała w liczących się salach w całej Europie, byłym ZSRR, Ameryce Południowej, obok występów w operze wykonując recitale pieśni. Brała udział w festiwalach w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Holland-Festival i Warszawskiej Jesieni. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.

Dokonała wielu nagrań i prawykonań, m. in. w Polsce, Belgii, Hiszpanii i Holandii.

Działalność pedagogiczną rozpoczęła na początku lat 70., ucząc w wyższych szkołach muzycznych w Katowicach, Gdańsku, Krakowie, gdzie przez szereg lat była kierownikiem Katedry Wokalistyki. Pod koniec lat 70. była także konsultantem wokalnym w Operach Krakowskiej i Bałtyckiej.

W 1987 roku została zaangażowana do Mozarteum w Salzburgu, gdzie otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Od 1991 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Zasiada w jury międzynarodowych konkursów, m. in. w Genewie, Pradze, Paryżu, Salzburgu, Wiedniu, Karlovych Varach, Warszawie, Caracas, s’Hertogenbosch, Seulu. Prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 160) w Europie, Azji i Ameryce. Ma renomę jednego z bardziej liczących się pedagogów w Europie.

Uczniowie Heleny Łazarskiej są laureatami 49 nagród na liczących się międzynarodowych konkursach wokalnych.

Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej za granicą otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1999 r.) oraz Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS (2008 r.). Otrzymała również Nagrodę Województwa Małopolskiego „ARS QUAERENDI” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2011 r.), Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza (2013 r.) oraz nagrodę Złotej Muzy przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej (2014 r.).

Jest inicjatorką i twórczynią koncepcji powstałych w 1985 roku Dni Sztuki Wokalnej oraz Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Obecnie przedsięwzięcie to nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

 
 
 
Wstecz