W 2023 roku przypada 70. rocznica śmierci Ludomira Różyckiego – wybitnego kompozytora, twórczo związanego z historią Opery Śląskiej, dlatego też nasza instytucja postanowiła uczcić tę rocznicę poprzez wydanie drukiem oraz w wersji elektronicznej partytury, pozostającej do dziś w rękopisie, opery fantastycznej „Meduza”.
Utwór powstał w latach 1908-1911, jednak pomimo starań nie zachował się do czasów powojennych. Różycki po wojnie (1951-1952) zrekonstruował swe dzieło, którego rękopis znajduje się obecnie w Bibliotece Narodowej.
Wydanie drukiem tej zapomnianej opery będzie należytym hołdem złożonym wspaniałemu, a niedocenianemu jeszcze kompozytorowi wspaniałych polskich dzieł scenicznych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Projekt zakładał realizację widowiska muzyczno-multimedialnego „Meduza” Ludomira Różyckiego, skierowanego do młodzieży szkół średnich oraz ostatnich klas szkół podstawowych.
Bogaty wizualnie spektakl wielopoziomowo odwołujący się do znanych dzieł malarstwa światowego przykuł uwagę odbiorców, zaś nieskomplikowana fabuła pozwoliła na łagodne wprowadzenie do świata opery.
Wystawieniu widowiska towarzyszyła krótka, około 15-minutowa, prelekcja ukazująca jak powstaje dzieło operowe, od sporządzenia wyciągu nutowego i napisania libretto, poprzez wykonanie scenografii, kostiumów i rekwizytów, aż po realizację gotowego spektaklu.
Premiera pod batutą Macieja Tomasiewicza odbyła się 21.09.2024 r. na Scenie Opery Śląskiej w Bytomiu, dzień wcześniej- 20.09.2024 r. - odbyła się próba generalna, w której udział wzięli uczniowie okolicznych szkół.
W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się: spotkanie z twórcami i artystami oraz zajęcia edukacyjno-warsztatowe poświęcone sztukom wizualnym.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu: Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży
Całkowity koszt zadania: 116 787,00 zł
Przyznana dotacja: 65 000,00 zł