Uroczystość wręczenia Złotych Masek - Nagród Teatralnych województw śląskiego i opolskiego - 26 marca 2018 r.
Laureaci Nagród Teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2017:
PRZEDSTAWIENIE ROKU
„Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.
SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
„Król Maciuś Pierwszy" na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.
REŻYSERIA
Artur Barciś za reżyserię spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena w Teatrze Żelaznym w Katowicach.
AKTORSTWO – ROLA KOBIECA
Ewa Kutynia za rolę w spektaklu „Conrad” Ingmara Villqista w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
AKTORSTWO – ROLA MĘSKA
Bartłomiej Błaszczyński za rolę w spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego w reżyserii Michała Kmiecika, za rolę Ostapa Bendera w spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę Hansa Bieglera w spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
ROLA WOKALNO-AKTORSKA
Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu operowym „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.
ROLA W TEATRACH LALKOWYCH
Mateusz Barta za rolę w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz za rolę w spektaklu „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.
SCENOGRAFIA
Luigi Scoglio za scenografię do spektaklu operowego „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także za scenografię do spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
NAGRODA SPECJALNA
Marcin Herich za reżyserię spektaklu „Próby do Leara” oraz za osiągnięcia artystyczne Teatru A Part i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ZASP Oddział Śląski w Katowicach przyznaje Nagrodę im. Leny Starke. Tegorocznymi laureatami zostali: Dariusz Chojnacki za rolę Kicia w „Porwaniu Europy” (Teatr Śląski w Katowicach), Andrzej Kroczyński za rolę Łopachina w „Wiśniowym sadzie” (Teatr Nowy w Zabrzu) i Dariusz Waraksa za rolę François Pignona w spektaklu „Plotka” (Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie).
Nagrodę im. Zbigniewa Grucy „Dziennika Teatralnego” dla najlepszego młodego aktora scen województwa śląskiego otrzymał Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu „Romeo i Julia”.
Podczas uroczystości złożono podziękowania odchodzącym dyrektorom teatrów: Dariuszowi Miłkowskiemu – dyrektorowi Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Zbigniewowi Leraczykowi – dyrektorowi Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Laureaci Nagród Teatralnych Złote Maski w województwie opolskim za rok 2017:
SPEKTAKL ROKU
„Zakonnice odchodzą po cichu” w reżyserii Darii Kopiec, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu
AKTORSTWO – ROLA ŻEŃSKA
Barbara Lach za rolę Tancerki w spektaklu „Tancerka” , Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki
AKTORSTWO – ROLA MĘSKA
Łukasz Bugowski za rolę Skapena w spektaklu „Szelmostwa Skapena”, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki
REŻYSERIA
Paweł Aigner za reżyserię spektaklu „Szelmostwa Skapena”, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki
SCENOGRAFIA
Eva Farkašová za spektakl „Akademia Pana Kleksa”, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki
MUZYKA
Natalia Czekała za muzykę w spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu”, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
SCENARIUSZ
Martyna Lechman za scenariusz spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” , Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Wyróżnienia aktorskie przyznały także redakcje Radia Opole i „Nowej Trybuny Opolskiej”. Nagrodę radiową, czyli vouchery na weekendowy pobyt w hotelu „Aspen” w Podlesiu, otrzymał zespół aktorski spektaklu „Co się zdarzyło Baby Jane” opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego – Justyna Paradzińska, Grażyna Misiorowska, Arleta Los-Pławszewska, Beata Wnęk-Malec, Ewa Wyszomirska i Bartosz Dziedzic. NTO przyznała nagrody specjalne dla „wyróżniających się aktorów” – vouchery na weekendowy pobyt w pałacu w Sulisławiu otrzymały Arleta Los-Pławszewska za wyrazistość roli Dulskiej i Magdalena Maścianica za odkrycie aktorskie w roli Meli w spektaklu „Moralność Pani Dulskiej" Teatru im. Jana Kochanowskiego.
Fot. Krzysztof Bieliński, Izabela Kubik
Wróć