Opera Online

Europejska Akademia Sztuki Wokalnej

W dniach 1-8 września 2013 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu realizowany był program edukacyjny pn. I Europejska Akademia Sztuki Wokalnej.

Akademia była otwarta dla śpiewaków, absolwentów i studentów akademii i uniwersytetów muzycznych, konserwatoriów muzycznych, średnich szkół muzycznych, solistów oper i teatrów oraz członków chórów zawodowych. Celem Akademii było propagowanie sztuki wokalnej, kultury polskiej w Europie i świecie oraz promocja województwa śląskiego i  jego bogatego dziedzictwa kulturowego. Zajęcia odbywały się pod kierunkiem wybitnych osobistości świata wokalistyki – Stefanii Toczyskiej, Wiesława Ochmana, prof. Jana Ballarina; dyrygenta Tadeusza Serafina oraz choreografa Jarosława Świtały. Do grona pedagogów dołączyli także pianiści: Halina Teliga, Halina Mansarlińska, Larysa Czaban i Michał Goławski. Udział w Akademii Wokalnej wzięło łącznie 23. młodych śpiewaków z różnych krajów Europy: z Ukrainy, Litwy, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski.

W niedzielę, 1 września, Wiesław Ochman, Dyrektor Artystyczny I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej, zainaugurował działania Akademii. W części artystycznej wystąpił z Mistrzowskim Recitalem Aleksander Teliga, przy akompaniamencie Haliny Teligi, u boku których wystąpiły gościnnie solistki Opery Śląskiej – Justyna Dyla (sopran) i Renata Dobosz (mezzosopran). W programie koncertu opartym na nurcie najpiękniejszej muzyki rosyjskiej Czajkowskiego, Rachmaninowa czy Musorgskiego, nie zabrakło również pióra włoskich twórców operowych, Rossiniego, Donizettiego i Verdiego.

Od 2 do 6 września uczestnicy Akademii brali udział w lekcjach śpiewu solowego u Stefanii Toczyskiej, Wiesława Ochmana i prof. Jana Ballarina, oraz w zajęciach z tańca i ruchu scenicznego, które prowadził tancerz i choreograf, Jarosław Świtała. Prawdziwym wyzwaniem dla uczestników Akademii były zajęcia w przedmiocie „przygotowanie roli z orkiestrą” prowadzone przez Tadeusza Serafina. Dla wielu spośród uczestników były to bowiem pierwsze w życiu próby i lekcje z dyrygentem i orkiestrą teatru operowego.

Dopełnieniem zajęć był wykład Dyrektora Artystycznego Akademii, Wiesława Ochmana pt. „Rozmowy o malarstwie”. W piątkowy wieczór z kolei uczestnicy i widzowie Opery Śląskiej zostali zaproszeni do wysłuchania wykładu dra Wacława Panka pt. „Polska wokalistyka operowa na scenach świata przełomu XIX i XX wieku” z archiwalnymi nagraniami Adama Didura i Marceliny Sembrich-Kochańskiej, zakończony przedstawieniem fragmentów sztuki dra Wacława Panka pt. „Viva Verdi” w reżyserii Wiesława Ochmana.

W sobotę, 7 września, słuchacze Akademii wystąpili w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Sala była wypełniona po brzegi, a koncertu wysłuchała sam Księżna GioaLeutrum von Ertingen-Hochberg, siostra obecnego VI Księcia Pszczyńskiego. W programie koncertu znalazły się pieśni oraz arie operowe i operetkowe autorstwa m. in.: G. Verdiego, St. Moniuszki, G. Donizettiego, W. A. Mozarta, F. Lehara, G. Pucciniego, J. Offenbacha, E. Kalmana.

W niedzielę, 8 września, podczas uroczystego zakończenia Akademii i koncertu finałowego na scenie Opery Śląskiej, Dyrektor Akademii – Wiesław Ochman, wysoko ocenił poziom młodych śpiewaków biorących udział w projekcie. Czas Akademii, zawarty zaledwie w jednym tygodniu, szybko przeminął, a zwieńczeniem nauki w Operze Śląskiej był właśnie koncert finałowy, w którym każdy uczestnik mógł się wykazać nowo zdobytą wiedzą w dziedzinie wokalistyki. Występ uczestników z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina zakończył I Europejską Akademię Sztuki Wokalnej w Operze Śląskiej.