Często pytaliście nas, w jaki sposób można wrócić do historii naszej Opery, zobaczyć ulubionych Artystów w dawnych rolach, zajrzeć do naszego archiwum, czy zapoznać się z bogatym dorobkiem, który kultywowaliśmy przez lata. Wasze zainteresowanie płynęło nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, co utwierdziło nas w przekonaniu, jak ważne jest zachowanie i udostępnienie tego dziedzictwa.
Z dumą informujemy, że udało nam się zdigitalizować nasz imponujący dorobek! Wspólnie z Biblioteką Śląską w Katowicach, Instytucją Filmową Silesia Film oraz Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego (dawniej Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego), wzięliśmy udział w projekcie Śląskie Digitarium. Przedsięwzięcie miało na celu digitalizację i prezentację zasobów kulturowych województwa śląskiego.
Było to wyzwanie, które wymagało ogromu pracy, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu, zabezpieczyliśmy nasze dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Teraz każdy może zobaczyć te unikalne perełki, które świadczą o naszej wieloletniej tradycji i artystycznym wkładzie w kulturę.
Dorobek Opery Śląskiej można teraz zobaczyć w dwóch miejscach:
Do naszej operowej biblioteki zapraszamy od połowy sierpnia. Tymczasem zachęcamy do kliknięcia w powyższy link.
Warto wspomnieć, że część autorów zezwala na pokazywanie swoich dzieł jedynie lokalnie, w Operze – miejscu ich tworzenia i przeznaczenia. Dlatego, aby w pełni doświadczyć magii naszych przedstawień, zachęcamy do odwiedzenia naszej Opery osobiście.
Dzięki digitalizacji nie tylko zabezpieczyliśmy nasze dziedzictwo, ale również umożliwiliśmy łatwy dostęp do materiałów badaczom, studentom i wszystkim zainteresowanym. Jesteśmy niezwykle dumni z tego osiągnięcia i chcemy, aby każdy miał szansę poznać bogatą historię Opery Śląskiej.