Opera Online

Pictures of Poland

Spektakl baletowy Pictures of Poland

W ramach projektu powstał wyjątkowy spektakl baletowy „Pictures of Poland” będący choreograficzno-plastyczną opowieścią o dziejach Polski i Polaków. Premiera spektaklu „Pictures of Poland" odbyła się 4 czerwca 2022 roku na scenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, a następnie w dniu 7 czerwca 2022r. odbył się kolejny pokaz spektaklu w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Spektakularne widowisko odnoszące się do wartości narodowych takich jak: wolność, solidarność, ofiarność czy duma zabierze widzów w podróż po najciekawszych wydarzeniach począwszy od powstania Państwa Polskiego, aż do czasów współczesnych.

Baletowy teatr symboli zbudowany na bazie najistotniejszych historycznie wydarzeń dając możliwość śledzenia polskich losów nie pozwala się nudzić, pełni tym samym znakomite funkcje popularyzatorskie oraz edukacyjne.

Warto wspomnieć, iż muzyczną podstawę spektaklu tworzy album „Poland” grupy Tangerine Dream, grającej elektroniczną muzykę o charakterze symfonicznego rocka.

Pomysłodawcą, reżyserem i choreografem widowiska jest Artur Żymełka - nagrodzony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy choreograf" oraz Złotą Maską w kategorii „Przedstawienie roku 2021” – za wyreżyserowany spektakl baletowy Sól Ziemi Czarnej.

Wydarzeniami towarzyszącymi premierze spektaklu były spotkania warsztatowo-edukacyjne dla dzieci i młodzieży (3 otwarte próby, warsztaty taneczne z artystką Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”) oraz spotkanie w ramach cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...", które odbyło się 29.05.2022r.\

 

Okres realizacji projektu: 01.02.2022 r. – 31.12.2022 r.

Dofinansowanie: 76 000,00 zł

Wartość projektu: 263 218,00 zł

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.