Opera Online

Mobilna Opera

Mobilna Opera – cykl interaktywnych spektakli dla dzieci i młodzieży

Mobilna Opera to 2-letni projekt zakładający stworzenie mobilnych spektakli prezentowanych przez Operę Śląską, które dostosowane są do potrzeb młodego odbiorcy i zachęcają do aktywnego odbioru dzieł operowych. Realizacja zadania umożliwi także dotarcie z ofertą do odbiorców o ograniczonym dostępie do kultury. Projekt obejmować będzie dwie produkcje Opery Śląskiej („Czekając na Chopina” oraz „Służąca panią”) oraz gościnną prezentację spektaklu „Świnka Peppa – Wielka Niespodzianka” w reż. Gabriela Gietzky'ego. Ponadto planowane jest uruchomienie podstrony internetowej prezentującej mobilne spektakle będące w ofercie Opery, prelekcje i spotkania z twórcami, jak również materiały edukacyjne.

Okres realizacji projektu: 1.01.2018 r. – 31.12.2019 r.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

CZEKAJĄC NA CHOPINA

Michał Znaniecki

Spektakl teatralno-muzyczny odzwierciedlający nastrój salonowych spotkań muzycznych, gdzie nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Bohaterkami są uczennice, które rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, które Chopin skomponował specjalnie dla nich, podczas różnych sytuacji towarzyskich. George Sand analizuje kompozytorski kunszt utworów Chopina, a wzruszające wspomnienia Delfiny Potockiej są pretekstem do przedstawienia niektórych utworów mistrza fortepianu. Te nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne tworzą szaradę muzyki, słowa, myśli i uczuć. Dopiero w finale dowiedzieć się można, że była to po prostu gra salonowa wymyślona przez George Sand, która zbiera materiały do nowej powieści. Czy Chopin się pojawi? Tego nie wiadomo aż do końca. Może zostanie wywołany, może jednak dojedzie, może ktoś się za niego przebierze... Poczekajmy na Chopina.

LA SERVA PADRONA - SŁUŻĄCA PANIĄ

Giovanni Battista Pergolesi

Libretto: Gennaro Antonio Federico 
Przekład: Joanna KulmowaSpektakl to adaptacja znanego komicznego intermezza. Historie sprytnych bohaterów zawsze stanowiły świetną rozrywkę dla kolejnych pokoleń. Tak jest i w tym przypadku, bo La serva padrona bawi publiczność nieprzerwalnie od ponad 200 lat.

Okiem dziecka.

Jak wszyscy wiemy wyobraźnia dziecka nie zna granic. W tej kolorowej krainie zabawki mają swoje osobowości, a ich przygody często tak wiernie oparte są na życiu, że oglądamy je z uśmiechem. Rozsiądźmy się zatem wygodnie na poduchach i zobaczmy jak zabawną historię zatwardziałego kawalera i sprytnej służącej opowiedzą nam laleczki z nocnego stolika.

Część I

Humorzasty Uberto czeka niecierpliwością na śniadanie, które już dawno temu miała mu zaserwować jego służąca Serpina. Zdesperowany każe służącemu Vespone natychmiast znaleźć winowajczynię.
Ta jednak nie zamierza usługiwać swojemu pracodawcy, gdyż uważa się za panią tego domu. Zdenerwowany Uberto protestuje, ale szybko zostaje pouczony przez służącą, że nie ma tu nic do powiedzenia. Jedynym sposobem na niesforną Serpine wydaje się znalezienie przez Vespone żony dla Uberto, która zaprowadziłaby porządek w jego domu. Serpina słysząc to szybko oświadcza, że to świetny pomysł pod warunkiem, że to właśnie ona zostanie jego żoną. 

Część II

Serpinie nie jest łatwo zmusić Uberto do zaręczyn, nie poddaje się jednak i prosi o pomoc Vespone. Przebiera go za strasznego Kapitana Grom Bombardona z wielkim wąsem i oznajmia Uberto, że okrutnik ten chce ją wziąć za żonę. Początkowo spisek nie idzie zgodnie z planem, bo Uberto pozostaje niewzruszony. Po chwili jednak zdaje sobie sprawę, że straci Serpine na zawsze i powoli uczucia zaczynają brać górę nad jego upartością. Serpina kuje żelazo póki gorące i wraz z Vespone daje ultimatum Uberto, albo sam się z nią ożeni albo zapłaci za nią suty posag. Uberto próbując pozbyć się wąsatego impertynenta zgadza się poślubić Serpinę. Vespone przez przypadek odkrywa swoją tożsamość, ale złość Uberto nie trwa długo gdy pojmuje, że kocha Serpinę.

ŚWINKA PEPPA - WIELKA NIESPODZIANKA

Urodziny Peppy w Operze Śląskiej! 

Wśród piosenek, wesołej muzyki, tańców i wspólnej zabawy Świnka Peppa, schodzi z ekranów, żeby na żywo spotkać się z dziećmi. Grzeczna, wesoła i niesamowicie sympatyczna, ucząca maluchy poznawania świata. Jest bohaterką jednej z najpopularniejszej kreskówek wśród dzieci w wielu krajach. Bajka oglądana jest na platformach SVOD, a sama Peppa jest znana w 85 krajach. 

 

Gdzie ją zobaczą mali widzowie? W Operze Śląskiej w Bytomiu. Razem z całą rodziną filmowych świnek, publiczność rozpocznie świętowanie urodzin Peppy. Będzie zabawa w chowanego i odkrywanie wielu niespodzianek w tym tej najważniejszej – Wielkiej Niespodzianki. Artyści zaprezentują się we wspaniałych kostiumach, pośród dekoracji przeniesionych prosto z wirtualnego świata na scenę. 

Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 2 do 6 lat.

PEPPA PIG © ASTLEY BAKER DAVIES LTD/ENTERTAINMENT ONE UK LTD 2003. ALL RIGHTS RESERVED