Opera Online

Aktualności

30 czerwca 2024, Niedziela
Zmarła Liliana Kowalska

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Liliany Kowalskiej  -  tancerki, choreografki, wspaniałej pedagog, osoby niezwykle ciepłej, sympatycznej i pogodnej.

Z Opera Śląską współpracowała od wielu lat, ostatnio przy spektaklu „Don Kichot”. Solistka Opery Bałtyckiej, Opery Bydgoskiej oraz wieloletnia I solistka Teatru Wielkiego w Łodzi.  Jej dorobek artystyczny obejmował 33 partie z repertuaru klasycznego i współczesnego. Do najwybitniejszych z ról zalicza się: Odettę-Odylię w Jeziorze Łabędzim, Wieszczkę Cukrową w Dziadku do orzechów, Julię w Romeo i Julii, Giselle, Lisę w Córce źle strzeżonej, Zaremę w Fontannie Bachczyseraju,  Chopinianę, a także rolę Matki w Zielonym stole - Joosa, Kobietę w Głosie kobiecym - Wycichowskiej i wiele innych.

W latach 1983-1989 była kierownikiem baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, jednocześnie prowadząc pracę pedagogiczną w tamtejszym teatrze i Państwowej Szkole Baletowej. W okresie od 1988-2000 pełniła funkcję dyrektora artystycznego w szkole baletowej w Poznaniu, a od 1988 roku do 1995 była baletmistrzem w Polskim Teatrze Tańca. 

Od 1995 do 2009 kierowała zespołem baletowym Teatru Wielkiego w Poznaniu. Do roku 2015 pracowała jako nauczyciel w szkole baletowej w Poznaniu. Od paru lat prowadziła warsztaty metodyczne dla nauczycieli w Ogólnokształcących Szkołach Baletowych w Bytomiu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. Była wielokrotnym jurorem Ogólnopolskich Konkursów Tańca i prezenterem lekcji konkursowych. Zajmowała się rekonstrukcją baletów klasycznych: SzeherezadaGiselleChopinianaJezioro łabędzie. Była laureatką licznych odznaczeń i nagród: Złotego Krzyża Zasługi, 200-lecia Baletu Polskiego, Medalu Wacława Niżyńskiego, Zasłużonego Działacza Kultury, srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, statuetki Terpsychory- przyznanej przez ZASP i wieloma nagrodami Ministerstwa Kultury i Sztuki, oraz  Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Rodzinie oraz przyjaciołom składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Wróć