Opera Online

Aktualności

11 marca 2024, Poniedziałek
Weekend Kobiet z Operą Śląską

Miniony weekend w Operze Śląskiej zdecydowanie należał do KOBIET!

Naszych Melomanów zaprosiliśmy na pełne humoru spotkanie z bohaterami Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego. Nie zabrakło jednak emocji i wzruszeń. Po raz pierwszy w roli Adiny mogliśmy podziwiać Martę Huptas, która urzekła zgromadzoną publiczność. 

Podczas spektakli mogliśmy podziękować za wieloletnią obecność na scenie Artystce naszego teatru Leokadii Duży, która tym tytułem zakończyła stałą, etatową działalność solistyczną, równocześnie świętując jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. 

Z tej okazji otrzymała Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którą wręczyła Lucyna Ekkert - Radna Województwa Śląskiego, Przewodnicząca Komisji Kultury, na wniosek Dyrektora Opery Śląskiej Łukasza Goika

Ten wyjątkowy moment postanowili uczcić również koledzy ze sceny, którzy wraz z Dyrektorem przygotowali jubilatce miłe niespodzianki.

Leokadia Duży związana jest Operą Śląską od 1989 roku. W tym czasie stworzyła wiele niezapomnianych kreacji artystycznych. Poza tytułami premierowymi z kanonu operowego wielokrotnie wcielała się w role w spektaklach prapremierowych z repertuaru niszowego i współczesnego. Mogliśmy ją podziwiać m.in. w „Zemście nietoperza” Straussa, „Cosi fan tutte” Mozarta, „Panu Twardowskim” Różyckiego, „Carewiczu” Lehara, „Don Giovannim” Mozarta czy „Widmach” Moniuszki. Artystka występowała z zespołem Opery Śląskiej w Holandii, Belgii i Niemczech. Gościnnie zaśpiewała tytułową partię w operetce „Wesoła Wdówka” Lehara na scenie Operetki Gliwickiej. Brała również udział w tzw. „Operze Europejskiej” w przedstawieniu „Carmen” z międzynarodowym składem solistów w Hamburgu. Zawsze zaangażowana, pełna pasji i oddania. Wyjątkowa wrażliwość artystyczna i umiejętność przekazywania głębokich emocji sprawiła, że jej występy dotarły do serc wielu ludzi. Jej muzyka podkreślała bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu, ale wspierała też projekty społeczno-kulturalne oraz charytatywne. Poprzez ciągłe działania na rzecz rozwoju i promocji sztuki Leokadia Duży stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń.

O oprawę weekendowych spektakli zadbali nasi partnerzy: AMARI Katowice Masaż Tajski oraz bytomska herbaciarnia Pod Herbacianą Różą.  

 

Wróć