Opera Online

Aktualności

13 listopada 2023, Poniedziałek
CÓŻ TO BYŁO ZA OTWARCIE!

Wczoraj odbyła się uroczysta Gala Otwarcia Sceny, która zainaugurowała także 79. Sezon Artystyczny Opery Śląskiej!

Ten wieczór przejdzie do historii. Moment, na który czekaliśmy od prawie dwóch lat z pewnością nie zawiódł oczekiwań naszych Melomanów. Artyści Opery Śląskiej zaprezentowali arie i duety z premier nadchodzącego sezonu oraz utwory, które zostały zarejestrowane na płycie Opera Blisko Ciebie / Hity operowe vol. 2. Premiera tego albumu odbyła się właśnie 12 listopada i od razu spotkała się z dużym zainteresowaniem naszej Publiczności. Niespodziankę przygotował również Zespół Baletowy Opery Śląskiej, prezentując fragment widowiska baletowego Makbet, którego premiera odbędzie się 24 lutego 2024 roku. Podczas koncertu wystąpili: Anna Wiśniewska-Schoppa, Gabriela Legun, Ruslana Koval, Anna Borucka, Andrzej Lampert, Łukasz Załęski, Stanislav Kufluyk oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Galę wyreżyserował Marcin Łakomicki, a prowadziła ją Katarzyna Sanocka.

Gala Otwarcia Sceny zakończyła również dwuletnie prace związane z remontem naszego gmachu. Otwarcia sceny dokonał Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz oraz Dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik.

Opera Śląska to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie regionu. Od wielu lat gwarantuje najwyższy poziom artystyczny i wielki kunszt artystów, którzy przez dziesięciolecia rozsławiali bytomską scenę i nasz region w kraju oraz na świecie. Historyczny gmach Opery Śląskiej w Bytomiu to bez wątpienia perła architektury, obiekt unikatowy, wpisany do rejestru zabytków, dlatego tak istotne było dla nas dostosowanie go do wymogów współczesności, aby mógł służyć artystom i cieszyć oko odwiedzających. Jego modernizacja była jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych w regionie o wartości ponad 63 mln zł, pochodzących z budżetu województwa i Unii Europejskiej. Wierzę, że te działania pozwolą placówce się rozwijać, artystom pracować w komfortowych warunkach, a wszystkim miłośnikom opery dadzą ogromną dawkę muzycznych wrażeń z najwyższej półki” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

To dla nas wyjątkowy dzień, historyczna chwila. Finał ostatniego aktu wielkiej przebudowy sceny Opery Śląskiej. Serce naszego teatru wzbogaciło się dzięki temu w nowoczesne rozwiązania. Dziękuję marszałkowi województwa śląskiego, Jakubowi Chełstowskiemu za finansowe wsparcie dla tego projektu, a wszystkim pracownikom i artystom związanym z Operą Śląską za cierpliwość i ciężką pracę w trakcie wielomiesięcznego remontu” – mówił Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Dziękujemy naszym Melomanom, że byli z nami podczas trwania remontu Opery Śląskiej. Przed nami mnóstwo artystycznych wrażeń i niezapomnianych emocji.

Do zobaczenia w Operze Śląskiej!

Wróć