Aktualności

20 stycznia 2020, Poniedziałek
Porozmawiajmy o Operze . Wspomnienie w 100-lecie Natalii Stokowackiej

Styczniowe spotkanie w ramach cyklu Opera blisko Ciebie : Porozmawiajmy o Operze, poświęcone było Natalii Stokowackiej, w stulecie urodzin artystki, nazywanej śląską Callas. Gościem spotkania, który podzielił się wspomnieniami o śpiewaczce był Sławomir Pietras, dyrektor polskich teatrów operowych. Melomanów przywitał dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik, a rozmowę poprowadziła redaktor Violetta Rotter-Kozera z TVP3 Katowice

Natalia Stokowacka debiutowała w roli Musetty w "Cyganerii" G. Pucciniego, a potem wiele razy kreowała rolę Mimi w tej operze. Kończąc oficjalnie karierę sceniczną, wystąpiła w jednej z najczęściej kreowanych ról - tytułowej "Madama Butterfly", a ostatni raz zaśpiewała Toscę. Była Łucją w "Łucji z Lammermooru", tytułową Lakme, Hanną z "Strasznego dworu", Hrabiną w "Weselu Figara", Violettą w "Traviacie" , Rozyną w "Cyruliku sewilskim" - to tylko niektóre role z jej bogatego repertuaru.

 Jak zaczęła swoją karierę? W jakich relacjach pozostawała z dyrektorami? Z jakimi śpiewakami łączyła ją wyjątkowa przyjaźń i jaki był jej ulubiony...sport? O tym wszystkim można było usłyszeć podczas spotkania.

- Upór, bezkompromisowość i to wszystko połączone z wielkim talentem - tak opisał wielką damę Opery Śląskiej Sławomir Pietras.

Podczas spotkania w repertuarze artystki wystąpiły dwie znakomite solistki Opery Śląskiej - Gabriela Gołaszewska i Anna Wiśniewska-Schoppa Fanpage. Akompaniowała Larisa Czaban.

Wróć