Opera Online

Saaremaa Opera Festival - Estonia

Premiera: 20 - 24 lipca 2022

Realizatorzy:

kierownictwo muzyczne: Przemysław Neumann, Maciej Tomasiewicz
reżyseria: Michał Znaniecki

Saaremaa Opera Festival  - to  najstarszy, najważniejszy i najbardziej prestiżowy festiwal w Estonii cieszący się dużą popularnością w krajach bałtyckich. Organizowany jest od 1999 r. na dziedzińcu średniowiecznego zamku biskupiego w Kuressaare, na wyspie Saaremaa. Dzięki wieloletniej tradycji stał się integralną częścią kulturalnego lata w Estonii, zrzeszając rokrocznie wszystkich miłośników opery na koncertach i spektaklach w wykonaniu najlepszych teatrów operowych z całej Europy i ze świata.

Pięć wspaniałych spektakli, w tym jeden premierowy, gala operowa i spektakl dla młodego widza – tak zaprezentuje się prawie 200-osobowy zespół Opery Śląskiej podczas kolejnej edycji festiwalu muzyki operowej w Estonii, która odbędzie się w dniach 20-24 lipca 2022 r. Większość przedstawień to realizacje cenionego reżysera teatralnego i operowego Michała Znanieckiego.

Pierwszym zaprezentowanym przez artystów Opery Śląskiej przedstawieniem będzie najsłynniejsza historia miłosna światowej literatury, czyli Romeo i Julia Charlesa Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. W rolach głównych zobaczyć będzie można: Ewelinę Szybilską (Julia) i Andrzeja Lamperta (Romeo). Spektakl, który miał premierę w 2017 r. odniósł duży sukces. Przedstawienie odnosi się do tradycji teatru elżbietańskiego, a scenografia nawiązuje do wnętrza jednego
z najstarszych teatrów w Londynie – The Globe, gdzie wystawiane są sztuki Szekspira. Romeo i Julia ciesząc się dużym zainteresowaniem wśród publiczności otrzymał jedną z najważniejszych nagród teatralnych, Złotą Maskę w kategorii: Przedstawienie Roku 2017,w kategorii rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta za rolę Romeo i za scenografię dla Luigiego Scoglio. Dodatkowo, Andrzej Lampert otrzymał też Nagrodę im. Zbigniewa Grucy, którą przyznaje redakcja „Dziennika Teatralnego”.

Kolejny wieczór to autorski spektakl teatralno-operowy Michała Znanieckiego – Sekret Requiem, który wprowadzi publiczność w tajemniczą historię śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta i towarzyszącą jej aurę ostatniej kompozycji artysty – Requiem. Mroczne zjawy, duchy zmarłych nękają Cesarza Leopolda II, u którego artysta był nadwornym kompozytorem muzyki kameralnej. Spektakl, w połączeniu z interpretacją baletową Requiem d-moll stanowi ważny dyptyk, z jednej strony wprowadzając publiczność w tło historyczne, z drugiej zaś, oferując niezapomnianą ucztę muzyczną. Dzięki choreografii Jacka Tyskiego, muzyka Requiem d-moll zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem nierozłączną kompozycję. Warto nadmienić, iż spektakl Requiem d-moll w tym roku nominowany był do Złotej Maski w kategorii „Przedstawienie roku”.

Wieczór zakończy się ukłonem w stronę polskiej muzyki i autorskim spektaklem teatralno-muzycznym Czekając na Chopina  Michała Znanieckiego. Przedstawienie z muzyką Fryderyka Chopina odzwierciedla nastrój salonowych spotkań muzycznych, gdzie nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Historia jego realizacji jest bardzo bogata i liczy już ponad 20 lat. Wcześniejsze odsłony miały swoje miejsca między innymi na Kubie, w Argentynie, Urugwaju, czy we Włoszech, mieszając języki, doświadczenia kulturowe i tym samym nadając międzynarodowy wymiar spektaklowi. Wśród występujących na scenie pojawiali się artyści z różnych krajów, których wspólnym kodem przede wszystkim jest muzyka Chopina. Tak będzie i tym razem dzięki gościnnemu udziałowi Estońskiej artystki Juuli Lill, która wystąpi w roli George Sand. 

Następny festiwalowy dzień to jedna z najpopularniejszych oper wszech czasów i operowe arcydzieło, czyli Traviata Giuseppe Verdiego, w reżyserii Michała Znanieckiego, który przenosi nas z salonów XIX-wiecznych do świata mody i celebrytów, współczesnego blichtru, pełnego uczuciowej pustki. Znaniecki wyjaśnia, że jest to zgodne z założeniem Verdiego, aby pokazać, jak w lustrze, odbicie współczesnych widzów i bliskiego im świata. Kurtyzana (którą była Traviata-Violetta Valery) w XIX wieku pełniła ważną funkcję społeczną, miała wpływ na politykę, biznes, pieniądze. Trzeba było „przetłumaczyć” tę postać na czasy współczesne, dodając jednocześnie chorobę, która podobnie jak gruźlica w czasach Verdiego, tak obecnie jest chorobą groźną, często śmiertelną. W wersji Michała Znanieckiego, Violetta Valery, jako szefowa magazynu mody walczy więc z chorobą nowotworową. W rolach głównych zobaczymy Ruslanę Koval (Violetta Valery), Andrzeja Lamperta (Alfredo Germont) i Stanislava Kuflyuka (Giorgio Germont).

Ostatnie dwie propozycje bytomskich artystów to wielka Gala Operowa z udziałem solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej, a także – na zakończenie festiwalu – gala operowa dla dzieci, podczas której zaprezentowana zostanie jednoaktowa opera Flis Stanisława Moniuszki. To – obok spektaklu Czekając na Chopina - drugie dzieło, w którym będziemy mogli zobaczyć estońską artystkę Juuli Lill. Dzięki jej obecności w inscenizacji (pojawi się w projekcjach, jako nauczycielka prowadząca lekcje on-line), dzieci będą miały możliwość zrozumienia historii i narracji spektaklu i interakcji z jego postaciami.

Nad całością artystyczną wydarzenia czuwać będzie dwóch dyrygentów: Przemysław Neumann oraz Maciej Tomasiewicz.

Uczestnictwo Opery Śląskiej w Saaremaa Opera Festival  będzie znakomitą okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Michała Znanieckiego.

Autor ponad 200 spektakli, od przeszło 25 lat pracuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, między innymi w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Chorwacji, na Węgrzech czy Kubie. Wyspecjalizował się w megaprodukcjach plenerowych, które realizował na stadionach, wyspach i w parkach. W jego dorobku artystycznym znajdują się największe i najważniejsze tytuły operowe takich kompozytorów jak Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti, Wolfgang Amadeusz Mozart, Gioacchino Rossini czy Stanisław Moniuszko. Reżyser otrzymał Złotą Maskę za spektakl roku Romeo i Julia (2017) oraz Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego reżysera (2021). Został także odznaczony srebrnym medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Pełny repertuar oraz szczegóły wyjazdu można znaleźć na stronie festiwalu: https://www.saaremaaopera.com/en

 

SAAREMAA OPERA FESTIVAL 20 -24.07.2022

HARMONOGRAM

 

20.07.2022  / 20.00 Romeo i Julia - Ch. Gounod

 

21.07.2022  / 20.00  Noc z Mozartem – Sekret Requiem M. Znaniecki / Requiem d-moll W.A Mozart.

 

21.07.2022 / 23:30 Czekając na Chopina – M. Znaniecki

 

22.07.2022/ 20:00  Traviata – G. Verdi

 

23.07.2022/ 20:00 Gala Operowa

 

24.07.2022 / 14:00 Flis – St. Moniuszko

 

 

 

 
Wstecz