Opera Online

Aktualności

14 grudnia 2017, Czwartek
Karnawałowa premiera w Operze Śląskiej

Karnawałowa premiera w Operze Śląskiej! Rok 2017 zakończymy operetką Imre Kálmána – KSIĘŻNICZKA CZARDASZA. Premierowy spektakl odbędzie się 29 grudnia 2017 r. o godz. 18.00. Kolejne m.in. w Sylwestra i Nowy Rok. Reżyserem spektaklu jest młoda artystka Pia Partum, która ma już na swoim koncie kilkanaście  operowych i dramatycznych inscenizacji wysoko ocenianych przez publiczność i krytyków. Kierownictwo muzyczne objął jeden z najzdolniejszych młodych polskich dyrygentów - Rafał Kłoczko. W spektaklu wykorzystane będą wizualizacje autorstwa filmowca Wojciecha Pusia. Za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Henryk Konwiński.

 

W naszej interpretacji chciałabym skupić się na oddaniu pełnej melancholii i uroku miłosnej historii z nieco gorzkim happy endempodkreśla reżyserka, Pia Partum. Chciałabym ukazać fabułę w entourage'u aluzji do minionej epoki lat 20 ubiegłego stulecia – niezwykle efektownych wizualnie czasów jeśli chodzi o modę, jednocześnie na tyle odległych, że przedstawiana historia nabierze posmaku dawno minionej świetności. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć spektakl wizualnie efektowny, w nastroju momentami śmieszny, ale też melancholijny i sentymentalny – dodaje reżyserka.

„Księżniczka czardasza” to jeden z najbardziej lubianych tytułów operetkowych, który zawsze cieszył się niesłabnącym powodzeniem bytomskiej publiczności. Wierzymy, że Melomanom brakowało go w repertuarze, bo historię Edwina, który zakochuje się w gwieździe Variete – Sylvii, można oglądać i słuchać bez końca. To największy sukces Kálmána, a jednocześnie jedno z najwybitniejszych dzieł nowszej operetki wiedeńskiej. Mnóstwu tu lubianych i pięknych melodii: słynny czardasz Sylvii oraz duety „W rytm walczyka serce śpiewa”, „Artystki z Variete” czy „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo”.

 „Księżniczka czardasza” to przepiękna operetka ze świetnie skonstruowaną dramaturgią i muzyką oddającą doskonale uczucia bohaterów - zapewnia kierownik muzyczny, Rafał Kłoczko. Wraz z reżyserką skupiliśmy się na melodramatycznych elementach tego dzieła, aby stworzyć historię prawdziwą i poruszającą, gdzie każde słowo współgra z muzyką – dodaje dyrygent.

Przed nami ciekawe widowisko operetkowe, które znakomicie wprowadzi melomanów w nastrój karnawału. Na przedstawienia zapraszamy 29, 30 i 31 grudnia 2017 r., 1, 4, 5, 7 i 20 stycznia oraz 8 i 10 lutego 2018 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także 15 stycznia 2018 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach.

 

 

Wróć