Opera Online

Aktualności

15 listopada 2017, Środa
Koncert świąteczny - Joanna Woś & Stanisław Soyka

Wyjątkowe połączenie klasycznego głosu Joanny Woś z niepowtarzalnym Stanisławem Soyką.

Zapraszamy na Koncert Świąteczny Joanny Woś i Stanisława Soyki w Operze Śląskiej 17 grudnia o godz.18:00. W programie koncertu znajdą się największe przeboje Artystów oraz pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe. 

 

Joanna Woś  "królowa włoskiego bel canta" -  to absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Laureatka najważniejszych konkursów wokalnych w Polsce; zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao. Debiutowała partią tytułową w Łucji z Lammermooru  Donizettiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie została potem solistką. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaśpiewała w przedstawieniach premierowych w partiach: Magdy w La Rondine (2003), Królowej Nocy w Czarodziejskim fecie (2006) oraz tytułowych w Łucji z Lammermooru (2008), Lukrecji Borgii (2009), Orfeuszu i Eurydyce (2009) i Traviacie (2010). Posiada również bogaty repertuar koncertowy. W 2008 roku dla Polskiego Radia nagrała z Kevinem Kennerem recital arii z osiemnastu oper Księcia Józefa Michała Poniatowskiego, a w 2009 roku z Markiem Drewnowskim Pieśni Chopina. W 2010 roku wykonała III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną w Royal Albert Hall w Londynie. Rok później w Teatrze Wielkim w Poznaniu w sposób mistrzowski i wyjątkowy wykreowała postać Marii Stuart w operze Donizettiego oraz wystąpiła w roli Gildy (Rigoletto) w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Podczas Festiwalu w Saint Moritz (Szwajcaria) wystąpiła w roli Anny Boleyn w operze Donizettiego, zbierając entuzjastyczne recenzje. W 2012 roku w Operze Krakowskiej zaśpiewała partię Adiny w premierze Napoju miłosnego Donizzetiego (reż. Henryk Baranowski). W Teatrze Wielkim w Łodzi ponownie wcieliła się w tytułową rolę w operze Anna Boleyn, wzięła udział w premierze Traviaty (2013), wystąpiła w Cyganerii Pucciniego w partii Musetty (2013) oraz w Don Giovannim w partii Donny Anny (2015). Za rolę Anny Boleyn otrzymała Złotą Maskę (najlepsza rola wokalno-dramatyczna sezonu 2012/2013). W kwietniu 2016 wystąpiła w premierowym monodramie La voix humaine w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W tym roku dokonała również nagrań solowych płyt CD z ariami m.in.: J. S. Bacha, W. A. Mozarta oraz ariami J. M. K. Poniatowskiego. W roku 2017 ukazała się kolejna płyta Wsłuchani we Wszechświat H. M. Góreckiego. 

 

Stanisław Soyka to śpiewak, instrumentalista, kompozytor. Od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków, a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i ... nie tylko. 

Wróć