Opera Online

Aktualności

24 czerwca 2024, Poniedziałek
Zakończenie 79. Sezonu Artystycznego

Tosca w wykonaniu znakomitych Artystów zakończyła 79. Sezon Artystyczny Opery Śląskiej! 

W sobotni wieczór na deskach naszego teatru wystąpili: Izabela Matula (Tosca), Łukasz Załęski (Cavaradossi), Andrzej Dobber (Scarpia), Grzegorz Szostak (Angelotti), Zbigniew Wunsch (Zakrystianin), Maciej Komandera (Spoletta), Witold Dewor (Sciarrone) i Vincent Dobber (Pastuszek).

Solistów, Chór i Orkiestrę Opery Śląskiej poprowadził Mark Shanahan. 

Podczas wieczoru zostały już po raz 14. rozdane Statuetki Opery Śląskiej. Jest to nagroda honorowa – wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania. Otrzymują ją osoby bądź instytucje m.in. za wyróżniającą się działalność na rzecz naszego teatru w danym roku. Nagrody są przyznawane od 2010 roku, a projekt dzieła powstał u Magdaleny i Jacka Wichrowskich w bytomskiej Galerii Stalowe Anioły.

W obecnym sezonie artystycznym zostały już przyznane statuetki specjalne, które otrzymali: Aleksandra Kurzak oraz Andrzej Dobber. W sobotni wieczór statuetki wręczyliśmy sześciu laureatom w następujących kategoriach:

MELOMAN ROKU: ELŻBIETA GŁADYSZ

Za promocję repertuaru Opery Śląskiej oraz regularne uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych naszego Teatru.

PATRONAT MEDIALNY: REDAKCJA ŚLĄZAG 

Za promowanie działalności Opery Śląskiej w mediach oraz wspieranie wydarzeń kulturalnych naszego Teatru.

PRACOWNIK ROKU: BOGUMIŁ BOCEWICZ

Za wyjątkowe zaangażowanie w pracę podczas tego sezonu artystycznego, rozwój i profesjonalizm w obsłudze nowych technologii scenicznych.

NAGRODA SPECJALNA: GRZEGORZ PAJDZIK

Za wieloletnie osiągnięcia artystyczne.

NAGRODA SPECJALNA: URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Za zaangażowanie w doprowadzeniu do pozyskania środków i realizacji projektu „Przebudowy Teatru”, nieocenioną pomoc w dążeniu do rozwoju naszego Teatru oraz promowanie oferty kulturalnej. W imieniu Wojciecha Saługi - Marszałka Województwa Śląskiego nagrodę odebrali: Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego i Rafał Adamczyk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

NAGRODA SPECJALNA: MECENAS MIASTO BYTOM

Za wspieranie działalności Opery Śląskiej, współpracę oraz otwartość na sztukę operową w naszym mieście. Nagrodę odebrał w imieniu prezydenta Mariusza Wołosza odebrał II Zastępca Prezydenta - Adam Fras. 

79. Sezon Artystyczny był niezwykle intensywny i zarazem bardzo trudny dla całego zespołu ze względu na zakończony remont. Podczas uroczystości Łukasz Goik - Dyrektor Opery Śląskiej podziękował symbolicznie pracownikom za szczególny wkład w przygotowania do mijającego sezonu artystycznego oraz osobom, które zakończyły stałą etatową współpracę z naszym teatrem. Symboliczną deskę sceniczną na pamiątkę otrzymali również: Tadeusz Serafin – dyrektor Opery Śląskiej w latach 1989-2016, Henryk Konwiński, Elżbieta Sochacka – Melomanka, która jest z nami od pierwszego spektaklu, Ludmiła Voigt, Senator RP Halina Bieda oraz Lucyna Ekkert - Przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Województwa Śląskiego.

Szczególne podziękowania kierujemy również do naszych wiernych widzów – to dla Was każdego dnia dążymy do doskonałości. Wasze wsparcie, obecność i entuzjazm są dla nas największą nagrodą i motywacją do dalszej pracy. Już teraz z niecierpliwością czekamy na 80. sezon artystyczny, który przyniesie jeszcze więcej artystycznych wzruszeń i sukcesów.

Wróć