Opera Online

Aktualności

17 czerwca 2024, Poniedziałek
Nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Na początku czerwca rozpoczął się nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, którego organizatorem jest Opera Śląska w Bytomiu. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 15 tys. euro.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca 2024 roku. Konkurs adresowany jest do śpiewaków wszystkich narodowości, urodzonych nie wcześniej niż 7 października 1992 roku. Uczestnicy konkursu zaprezentują swoje umiejętności w trzech etapach, z czego ostatni etap będzie odbywał się z towarzyszeniem orkiestry, z zaproponowaną grą aktorską w kostiumie scenicznym. Konkursowe zmagania rozpoczną się 6 października. Koncert laureatów zaplanowano na 13 października, o godz. 18.00 w Operze Śląskiej, a powtórzony zostanie 15 października w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura to prestiżowe wydarzenie w historii Opery Śląskiej, które od wielu lat przyciąga uwagę środowiska muzycznego. Konkurs ten na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń artystycznych. Prezentuje utalentowanych wokalistów młodego pokolenia i przygotowuje młodych adeptów wokalistyki do działalności artystycznej.

- Konkurs jest okazją do pokazania, jak niezależnie od zmieniającej się rzeczywistości, muzyka operowa ma w sobie ponadczasową wartość i wciąż jest uwielbiana przez kolejne pokolenia Melomanów. Charakter konkursu przyczynia się do promocji opery jako sztuki, jak również do podkreślenia roli konkursów w odkrywaniu nowych talentów na scenie operowej – podkreśla Łukasz Goik, Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Na przestrzeni lat w konkursie zostali wyróżnieni najlepsi śpiewacy polscy i zagraniczni m.in. Artur Ruciński, Dariusz Machej, Mariusz Godlewski, Antonino Interisano, Ryszard Kalus, Wojciech Drabowicz, Ekaterina Bakanova, Stanisław Kuflyuk, Monika Swarowska-Walawska, Matheus Pompeu, Szymon Mechliński i wielu innych.

- Wysoki poziom naszego konkursu pozwala na wyłonienie najlepiej zapowiadających się śpiewaków, którzy są w stanie sprostać dzisiejszym wymaganiom światowych scen operowych – dodaje Łukasz Goik.

Tegoroczna edycja konkursu ma charakter wyjątkowy, bo jubileuszowy. Obchodzić będziemy 150-tą rocznicę urodzin patrona konkursu – Adama Didura, minie 45 lat od pierwszej ogólnopolskiej edycji konkursu oraz 20 lat od pierwszej edycji międzynarodowej.

Dyrektorem Artystycznym V edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura jest wybitny baryton – Andrzej Dobber. Ponadto do Jury zaproszeni zostali wybitni polscy i zagraniczni śpiewacy i dyrygenci operowi, kompozytorzy oraz dyrektorzy teatrów operowych.

Pełny regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej www.adamdidur.com.

Wróć