Opera Online

Aktualności

17 czerwca 2024, Poniedziałek
Weekend z rodziną Landsbergerów

Trwające obchody 770-lecia Bytomia to doskonała okazja, aby zagłębić się w historię naszego miasta i poznać ludzi, którzy je tworzyli. Opera Śląska również dołączyła do tych działań, przypominając o pamiętnej wizycie potomków Landsbergera, z listopada 2016 roku.

Franz Landsberger był jednym z najbardziej znanych mieszkańców Bytomia, który przyczynił się do powstania pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego, czyli obecnego gmachu Opery Śląskiej. O jego wizji, marzeniach, ale również misji, jaką pełnił dla Bytomia rozmawialiśmy podczas spotkania w Sali Koncertowej im. Adama Didura promującego książkę Od Teatru Miejskiego i Domu Koncertowego do Opery Śląskiej. Życie dla sztuki Franza Landsbergera. Książka pod redakcją Izabelli Wójcik-Kühnel opisuje zawiłości historyczne regionu na tle osobistych przeżyć rodziny Landsbergerów, mówiąc o historii lokalnej, różnorodności kultur i tolerancji.

Spotkanie urozmaicił koncert Kameralistów Opery Śląskiej (I skrzypce: Agata Guzy, II skrzypce: Jadwiga Bryja, altówka: Łukasz Unger, wiolonczela: Nikol Latocha, kontrabas: Krzysztof Kapelańczyk). Usłyszeliśmy niezapomniane utwory z przełomu XIX i XX wieku, które rozbrzmiewały również w ówczesnym Bytomiu. Ogromną gratką dla publiczności była możliwość zobaczenia rodzinnej pamiątki – oryginalnych skrzypiec Franza Landsbergera, wykonanych we wrocławskiej firmie Ernesta Liebicha. Skrzypce te, na których Franz Landsberger grał podczas koncertów w Bytomiu, krótko przed swoją śmiercią przekazał swojej wnuczce Evie (córce Maxa), najmłodszego z dzieci Franza i Sabine Landsbergerów.

Emocji nie brakowało również w niedzielę. Przed spektaklem Don Giovanni – który jest współfinansowany ze środków Gminy Bytom w ramach obchodów 770-lecia Bytomia – we foyer Opery Śląskiej odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą Franza Landsbergera, zawierającą oryginalny tekst z tablicy z 1925 roku. Na widowni zasiedli mieszkańcy Bytomia, którzy na premierowy spektakl otrzymali wejściówki ufundowane przez Gminę Bytom.

Dziękujemy, że byliście z nami, aby uczcić pamięć Franza Landsbergera i poznać fascynującą historię naszego miasta i Opery Śląskiej!

Wróć