Opera Online

Aktualności

11 czerwca 2024, Wtorek
Gabriela Legun w Operaliach!

Miło nam poinformować, że Gabriela Legun – solistka Opery Śląskiej w Bytomiu – zakwalifikowała się do prestiżowego konkursu Operalia. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-21 września w Mumbaju w Indiach. 

Przypomnijmy, że Gabriela Legun jest m.in. laureatką Złotej Maski w kategorii aktorstwo za rolę Oskara w spektaklu Bal Maskowy Verdiego w Operze Śląskiej, nagrody dla najlepszego głosu kobiecego i nagrody Ewy Kleinitz na Concorso Lirico Internazionale di Portofino (2021), zdobywczynią tytułu najlepszej śpiewaczki roku w konkursie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury (2020) oraz zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (2019). Za rolę Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego w Operze Śląskiej otrzymała nominację do Złotej Maski oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury. 

Nasza solistka wystąpiła do tej pory m.in. Napoju miłosnym i Łucji z Lammermoor Donizettiego, Strasznym Dworze Moniuszki, Jaskółce i Cyganerii Pucciniego, Carmen Bizeta, Nabucco i Balu maskowym Verdiego w Operze Śląskiej, w Czarodziejskim flecie Mozarta w Komische Oper Berlin oraz Teatro Regio di Torino, Nostalgia e Rivoluzione Verdiego w La Monnaie, Cyganerii Pucciniego, Czarodziejskim flecie Mozarta i Strasznym dworze Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Carmen Bizeta i Don Giovannim Mozarta w Operze Wrocławskiej. Obecnie śpiewa partię Micaëli w Carmen Bizeta w Operze Bałtyckiej. 

Operalia to międzynarodowy konkurs dla młodych śpiewaków operowych, ustanowiony w 1993 roku przez słynnego tenora Plácido Domingo. Od tego czasu wydarzenie organizowane jest każdego roku w innym mieście. Wśród laureatów Operaliów można znaleźć takie nazwiska jak Nina Stemme, Eric Owens, John Osborn, Jose Cura, Ludovic Tézier, Erwin Schrott, Rolando Villazon, Joseph Calleja, Irina Lungu, Dmitri Korchak, Ailyn Perez, Lisette Oropesa, Olga Peretyatko, Angel Blue, Sonya Yoncheva, Rosa Feola, Pretty Yende, Aida Garifullina, Rachel Willis-Sorensen, Lise Davidsen, Elsa Dreisig, Olga Kulchynska. Jedynym Polakiem, któremu udało się zdobyć nagrodę w konkursie, jest Arnold Rutkowski, który w 2009 roku w Budapeszcie uhonorowany został Culturarte Prize.

Trzymamy kciuki za Gabrielę i życzymy jej powodzenia!

Wróć