Opera Online

Aktualności

04 czerwca 2024, Wtorek
Konferencja prasowa dot. premiery Don Giovanniego

We wtorek (4 czerwca) odbyła się wspólna konferencja prasowa Miasta Bytom i Opery Śląskiej związana z premierą opery Don Giovanni W. A. Mozarta. Spektakl ten współfinansowany jest ze środków Gminy Bytom w ramach obchodów 770-lecia Bytomia. W wydarzeniu udział wzięli Mariusz Wołosz – Prezydent Miasta Bytomia, Łukasz Goik – Dyrektor Opery Śląskiej i realizatorzy: Michał Znaniecki – reżyser, Tomasz Tokarczyk – kierownik muzyczny premiery oraz Soliści, których będziemy mogli usłyszeć i zobaczyć na scenie bytomskiego teatru, którego Organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz, wyraził swoje wsparcie dla kultury i sztuki, podkreślając znaczenie naszej instytucji jako jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych w regionie. Wyraził dumę z faktu, że wydarzenie – które idealnie się wpisuje się w obchody 770-lecia Bytomia – z pewnością przyciągnie uwagę miłośników opery z całej Polski, a szczególnie liczy na obecność mieszkańców Bytomia, dla których przeznaczył wejściówki dostępne w Biurze Promocji Miasta. 

Dyrektor Goik dziękując za wsparcie realizacji premiery, podkreślił jak istotna jest inicjatywa Prezydenta Wołosza dla rozwoju kultury w mieście.

Niezwykle ważne jest dla mnie, że ostatnia premiera tego sezonu, po wielkiej przebudowie naszego teatru – będzie świętowana wraz z mieszkańcami i szczególnymi gośćmi – potomkami Franza Lansbergera - inicjatora budowy bytomskiego teatru – powiedział Łukasz Goik.

O swojej wizji Don Giovanniego opowiedział reżyser Michał Znaniecki. Starał się połączyć tradycyjne elementy opery z nowoczesnymi rozwiązaniami scenicznymi Opery Śląskiej. Podkreślił, że kluczowym elementem jego interpretacji było ukazanie głębokiej psychologii postaci oraz dynamicznej relacji pomiędzy nimi. Tomasz Tokarczyk zwrócił uwagę na muzyczną stronę inscenizacji. Przyznał, że orkiestra Opery Śląskiej przygotowywała się do tej premiery z ogromnym zaangażowaniem, aby oddać wszystkie niuanse partytury Mozarta. Tokarczyk wspomniał także o wyjątkowych solistach, którzy wcielają się w główne role. Każdy z nich wnosi do produkcji swoje doświadczenie, co zapowiada wyjątkowe przeżycie artystyczne dla publiczności.

Konferencja zakończyła się sesją pytań od dziennikarzy, podczas której twórcy podzielili się dodatkowymi szczegółami dotyczącymi produkcji oraz swoich inspiracji i przemyśleń na temat Don Giovanniego. Wszystko wskazuje na to, że premiera opery będzie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego sezonu w Bytomiu.

Wróć