Opera Online

Aktualności

01 maja 2024, Środa
20 lat Polski w UE

1 maja świętujemy dwudziestą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – przełomowego momentu w historii naszego kraju. Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej Polska otrzymała ogromne szanse na rozwój w wielu dziedzinach: kultury, edukacji czy turystyki.

Opera Śląska od początku swojej działalności była otwarta na świat i wielokrotnie można nas było zobaczyć na arenie międzynarodowej. Jednak członkostwo w UE sprawiło, że międzynarodowa współpraca zyskała nowy wymiar. Staliśmy się także atrakcyjnym miejscem na mapie Europy, gdzie swoje umiejętności doskonalą znakomici soliści, muzycy i tancerze z całego świata.

Dziś w Zespole Baletu Opery Śląskiej są tancerze m.in. z Włoch, Francji, Hiszpanii, Czech czy Niemiec. Ten międzynarodowy charakter zespołu z pewnością pomaga w promowaniu różnorodności i wzajemnego zrozumienia poprzez sztukę, co z kolei prowadzi do powstania unikalnych przedstawień. 

Opera Śląska bardzo aktywnie podejmuje także starania o unijne dotacje i z sukcesem realizuje kolejne inwestycje. Doskonałym przykładem jest inwestycja Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego, którą zakończyliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Scena jest wyposażona w mechanizm obrotowy, zapadnie, nowoczesne oświetlenie oraz system wirtualnej akustyki, co przybliża nas do światowych standardów. Na realizację tego zadania Opera Śląska pozyskała środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania projektu z funduszy Unii Europejskiej wyniosła około 21 mln zł! Dzięki temu zyskaliśmy nowe możliwości do realizacji widowisk na międzynarodowym poziomie.

Obchody przystąpienia Polski do UE rozpoczęliśmy już w niedzielę (28 kwietnia) piknikiem Posmakujmy Europy, który odbył się na Skarpie w Bytomiu. Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy występ artystyczny, zaprosiliśmy na zajęcia Studia Baletowego oraz zorganizowaliśmy zwiedzenie wyremontowanego gmachu Opery Śląskiej. Wieczorem publiczność zobaczyła spektakl Horyzonty. Międzypokoleniowe spotkania baletowe, w wykonaniu międzynarodowego zespołu baletowego. 

Wróć