Opera Online

Aktualności

13 września 2023, Środa
Henryk Konwiński wyróżniony!

Wieloletni choreograf Opery Śląskiej – Henryk Konwiński – został laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Galę wręczenia nagród odbyła się wczoraj w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Minister prof. Piotr Gliński uhonorował twórców, animatorów oraz ludzi zasłużonych dla kultury, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. Nagroda jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie.

Maestro Konwiński na swoim artystycznym koncie ma ponad 200 realizacji. Jego dorobek obejmuje niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego oraz wiele opracowań do muzyki współczesnej. Warto podkreślić, że Henryk Konwiński był stypendystą Het Nationale Ballet w Amsterdamie, Nederlands Dans Theater w Hadze, Baletu XX wieku Maurice’a Béjarta w Brukseli oraz Alicji Alonso w Hawanie. Na scenie Opery Śląskiej zrealizował swój pierwszy pełnospektaklowy balet „Stworzenie świata”, wyreżyserował także wiele spektakli operowych, operetkowych i baletowych.

Wielokrotnie nagradzany Złotą Maską, jest także laureatem Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy choreograf” i „Najlepsza choreografia”. Otrzymał także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

www.henrykkonwinski.com

Szczegółowe informacje na stronie ➡️ https://www.gov.pl/.../znamy-laureatow-dorocznej-nagrody...

fot. Danuta Matloch/MKiDN

Wróć