Opera Online

Aktualności

09 lutego 2023, Czwartek
Zmarł Ireneusz Domagała

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ś. P. prof. dr hab. Ireneusza Domagały, artysty, scenografa, kostiumografa, wykładowcy i wspaniałego, serdecznego człowieka o wyjątkowej kulturze osobistej i łagodnym szczerym uśmiechu.

Był absolwentem PWSSP w Poznaniu, z którą związany był później jako wykładowca. Od 2011 r. kierował Katedrą Ubioru i prowadził Pracownię Kostiumu Teatralnego na Wydziale AWiS. Uprawiał grafikę, rysunek, projektował kostiumy i scenografię. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Mexico City, Kolonii, Radomiu, Toruniu, Poznaniu. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju
i za granicą m.in. w Belgii, Niemczech, Szwecji i na Węgrzech. Zrealizowane ponad 60 projektów scenograficznych i kostiumowych w kraju i poza jego granicami.

Współpracował także z Operą Śląską przy realizacji spektakli Don Kichot L. A. Minkusa w 2003 r., Wesoła wdówka F. Lehara 2005 r., Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glucka w 2007 r., Romeo i Julia H. Berlioza w 2009 r., Phantom M. Yeston w 2011 r., Baron cygański J. Straussa w 2012 r., Don Kichot L. A. Minkusa w 2019 r.

W 2005 r. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz w 2013 r. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Rodzinie, bliskim oraz przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 

 

Wróć