Opera Online

Aktualności

29 października 2022, Sobota
Zmarła Helena Łazarska

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Heleny Łazarskiej cenionej solistki i wybitnego pedagoga.

Często nazywano ją Pierwszą Damą polskiej pedagogiki wokalnej. Była też niezwykle ciepłym człowiekiem o wysokiej kulturze i bogatej osobowości. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiała w Operze Śląskiej w Bytomiu pod bacznym okiem dyrektora Napoleona Siessa, gdzie debiutowała w spektaklu „Cyrano de Bergerac" Romualda Twardowskiego. Solistką bytomskiego teatru była w latach 1964-1972. W jej repertuarze szczególnym uznaniem darzono jej znakomite role w operach Mozarta (Pamina, Zerlina i Elwira; Zuzanna i Hrabina; Ilia), a także m. in. w partiach Micaëli (Bizet), Liù (Puccini), Tatiany (Czajkowski), Małgorzaty (Gounod), Neddy (Leoncavallo), Desdemony (Verdi). Od początku swojej kariery, zarówno jako solistka, jak i wybitny pedagog, mocno związana ze Śląskiem i śląskimi artystami.

W czasie swojej kariery solistycznej koncertowała w najważniejszych salach w całej Europie, byłym ZSRR, Ameryce Południowej, i brała udział w licznych festiwalach m. in. w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Holland-Festival i Warszawskiej Jesieni. Dokonała wielu nagrań i prawykonań, m. in. w Polsce i poza jej granicami.

Szczególnie ceniono ją za jej działalność pedagogiczną, którą rozpoczęła na początku lat 70., ucząc w wyższych szkołach muzycznych w Katowicach, Gdańsku, Krakowie, gdzie przez szereg lat była kierownikiem Katedry Wokalistyki. Pod koniec lat 70. była także konsultantem wokalnym w Operach Krakowskiej i Bałtyckiej.

W 1987 roku została zaangażowana do Mozarteum w Salzburgu, gdzie otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Od 1991 roku prowadziła klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów, m. in. w Genewie, Pradze, Paryżu, Salzburgu, Wiedniu, Karlovych Varach, Warszawie, Caracas, s’Hertogenbosch, Seulu, a także w Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu. Prowadziła międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 160) w Europie, Azji i Ameryce. Miała renomę jednego z bardziej liczących się pedagogów w Europie, a jej uczniowie zdobywali najwyższe laury na międzynarodowych konkursach wokalnych. To u niej kształcili się m.in. Ewa Biegas, Andrzej Dobber, Włodzimierz Skaliski oraz Andrzej Lampert.

Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej za granicą otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1999 r.) oraz Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS (2008 r.). Otrzymała również Nagrodę Województwa Małopolskiego „ARS QUAERENDI” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2011 r.), Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza (2013 r.) oraz nagrodę Złotej Muzy przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej (2014 r.). W 2019 roku w Operze Śląskiej otrzymała Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego.

Była m.in. inicjatorką i twórczynią koncepcji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Miała 88 lat.

Wróć