Opera Online

Aktualności

27 września 2022, Wtorek
XVI Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury rozdane!

W poniedziałek 26 września, na gali XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej otrzymała Ewa Michnik oraz nominowany przez Operę Śląską - Juliusz Multarzyński - artysta fotografik, dziennikarz, menedżer kultury.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury to nagrody przyznawane przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury od 2007 roku. Laureatami są najwybitniejsi artyści z szeroko rozumianego świata teatru muzycznego. W tym roku w kapitule zasiedli m.in.  Iwona Wujastyk (przewodnicząca), prof. Izabela Kłosińska, Krystyna Mazurówna, Danuta Renz, Marek Chowaniec, prof. Ryszard Karczykowski, Jerzy Satanowski, Andrzej Pągowski, Janusz Stokłosa, Tomasz Szymuś, Daniel Wyszogrodzki.  

 

JULIUSZ MULTARZYŃSKI

Artysta fotografik, inżynier, dziennikarz, menedżer kultury, wydawca. Absolwent Katedry Fototechniki PWr, studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim i SGH w Warszawie oraz Studium Fotografii i Filmu przy Ministerstwie Kultury. Współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i innymi polskimi scenami operowymi, z Filharmonią Narodową, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, wieloma instytucjami kultury i festiwalami muzycznymi m.in. Festiwalem im. Stanisława Moniuszki w Kudowie Zdroju, Festiwalem im. Kiepury w Krynicy, Festiwalem im. Adama Didura w Sanoku,  Międzynarodowym Festiwalem „Wratislawia Cantans”. Jest autorem wielu indywidualnych wystaw fotograficznych m. in. w Japonii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwajcarii Stanach Zjednoczonych, Tajwanie i najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce.

Jego zdjęcia są często publikowane w prasie polskiej i zagranicznej, wykorzystywane w plakatach, kalendarzach, książkach i encyklopediach oraz na okładkach płyt. Zdobywają nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Jest autorem albumów fotograficznych Balet w Polsce, Mój Verdi (wydany w 100. rocznicę śmierci kompozytora) i Dyrygenci-alfabet ekspresji (wydany przez Filharmonię Śląską w Katowicach z okazji Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga). Posiada tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, a jego biografię opublikowała w 1997 r. szwajcarska Międzynarodowa Encyklopedia Fotografów od 1839 do współczesności. Od 2006 r. prowadzi portal internetowy Maestro www.maestro.net.pl poświęcony operze, baletowi i muzyce poważnej. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, Dolnośląskiego Stowarzyszenia Fotografików i Twórców Audiowizualnych oraz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

Wróć