Opera Online

Aktualności

30 marca 2022, Środa
Nadanie Honorowego Obywatela Miasta Bytomia Henrykowi Konwińskiemu

Henryk Konwiński - wybitny choreograf, reżyser, tancerz, który w ubiegłym roku świętował Jubileusz 65.lecia pracy artystycznej i 85 urodziny, w środę 30 marca 2022 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej z rąk Prezydenta Miasta Pana Mariusza Wołosza odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia.

Maestro Konwiński jest w gronie 25 osób z tym tytułem i 11 w historii jego nadania w XXI wieku.

Podczas uroczystości usłyszeliśmy wiele słów wzruszenia laureata:

"Jest coś niezwykłego i magicznego w tym, że tak zaszczytny tytuł – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia przyznany został mi właśnie tu – w sali imienia Adama Didura w Operze Śląskiej, gdzie kiedyś mieściła się moja sala baletowa, na której wylewałem siódme poty..."

To właśnie w Bytomiu Maestro zrealizował swój pierwszy pełnospektaklowy balet „Stworzenie świata”, a także wyreżyserował wiele spektakli operowych, operetkowych i baletowych.

Od 2008 roku jest też opiekunem artystycznym Gali Baletowej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, organizowanego we współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. L. Różyckiego w Bytomiu i Operą Śląską.

Serdecznie gratulujemy!!!! 

Część artystyczną uświetnili:

Soliści Opery Śląskiej: Anna Borucka i Maciej Komandera przy akompaniamencie Larisy Czaban, oraz członkowie baletu Opery Śląskiej: Sara Guarnieri, Javier Ares Cabeza, Krzysztof Szczygieł, Alberto Pecetto, Karol Pluszczewicz

 

        

Wróć