Opera Online

Aktualności

26 października 2021, Wtorek
Muzyka zapomnianych kompozytorów

W niedzialny wieczór byliśmy świadkami prawdziwej muzycznej uczty! Znakomici, młodzi aryści: Szymon Mechliński - baryton oraz Michał Biel przy fortepianie, zaprezentowali zgromadzonej publiczności utwory zapomnianych kompozytorów w autorskich aranżacjach oraz unowocześnionym wydaniu. Melomani mieli okazję posłuchać m.in. arii Azji z I aktu opery "Pan Wołodyjowski", arii Jakóba Rembajłły (pisownia oryginalna) z IV aktu opery "List Żelazny" oaz arii Kurdesza z opery "Leśniczy w Kozienickiej Puszczy". Dziękujemy za wspaniałe muzycze przeżycia! 

Szymon Mechliński – baryton. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie gitary prof. Gizeli Elmanowicz. Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie st. wykł. Jerzego Mechlińskiego oraz magisterskie w klasie prof. Iwony Kowalkowskiej. Współpracuje z instytucjami takimi jak m.in.: Filharmonia Śląska w Katowicach, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera Śląska w - Opera Wrocławska, Theater Dortmund (Niemcy), Dorset Opera Festival (Anglia), Teatr Wielki w Poznaniu, Glyndebourne Opera Festival (Anglia), Wexford Festival Opera (Irlandia), Opera de Lyon (Francja), Opera de Toulon (Francja), Filharmonia Opolska, Opera de Lyon (Francja). Jest również laureatem wielu polskich i międzynarodowych konkursów. Jest także laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2014/2015.

Michał Biel - pianista i korepetytor. Związany jest na co dzień z Juilliard School w Nowym Jorku. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego oraz klasie kameralistyki prof. Grzegorza Biegasa (2014). W latach 2015-2017 doskonalił swoje umiejętności, studiując w prestiżowej Juilliard School (kierunek: Collaborative Piano). Podczas nowojorskich studiów pracował z wybitnymi akompaniatorami, wśród których znaleźli się m.in.: Brian Zeger, Margo Garrett, Jonathan Feldman oraz JJ Penna. Jest stypendystą Marc and Eva Stern Fellowship (Festiwal Songfest w Los Angeles) oraz Jerome L. Greene Fellow. Laureat wielu nagród i wyróżnień na konkursach muzycznych.

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru. Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie "Zawsze z Kulturą".

Zdjęcia autorstwa Pracownia Obrazu Film i Fotografia

 

 

 

Wróć