Aktualności

13 maja 2019, Poniedziałek
Słowo i muzyka w 100-lecie Powstań Śląskich

Nie będziesz Niemcze, miał z nas sług, Tak nam dopomóż Bóg! („Rota Górnoślązaków”), Biały Orle, zostań z nami, Śląsk przed czarnym orłem broń („Biały orzeł") – to cytaty z wierszy i pieśni powstańczych, które można było usłyszeć podczas kolejnego spotkania w ramach Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej w Operze Śląskiej.

Spotkanie odbyło się w niedzielę 12 maja w Sali koncertowej im. Adama Didura. Tym razem w całości zostało poświęcone 100-leciu Powstań Śląskich.

Trzykrotne zrywy powstańcze Ślązaków znalazły odbicie zarówno w twórczości ludowej, często anonimowej, jak i w poezji stworzonej przez znanych, śląskich poetów. 

Utwory takich autorów jak m.in. Augustyn Świder, Kazimierz Ligoń, Konstanty Damrot, Olga Zarzycka czy Andrzej Chmurny, zaprezentowali aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu : Jolanta Niestrój-Malisz (autorka scenariusza) i Jarosław Karpiuk z Teatru Nowego w Zabrzu oraz Artur Święs, aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie. Oprawę muzyczną zapewnił natomiast Tomasz Grzyb, akordeonista, nauczyciel Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy cztery pieśni powstańcze na akordeon, z tego niezwykle wzruszający finał do pieśni "Kajze mi sie podzioł mój synocek miły”, opisujący lament matki po stracie syna, który zginął w powstaniu.

- Ta historia żyje w nas, Ślązakach. Jest nam wyjątkowo bliska. Dobrze ją przypominać, zwłaszcza przy okazji rocznic. Niektóre z tych utworów znałam, ale wiele słyszałam po raz pierwszy. Podobała mi się ich różnorodność i muszę powiedzieć, że bardzo trafnie oddają mentalność mieszkańców naszego regionu. Historia to fakty, a w poezji i muzyce pokazane są emocje, które towarzyszyły tamtym wydarzeniom. Naprawdę się wzruszyłam - mówi pani Maria, bytomianka, która była obecna na spotkaniu.

Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku (podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie) zobaczyła Salę koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby tu właśnie realizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją i muzyką. 

 

 

Wróć