Opera Online

Aktualności

19 marca 2018, Poniedziałek
Porozmawiajmy o Operze - Młodość

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze…” - 7 kwietnia /sobota/ o godz. 16.00 gośćmi red. Violetty Rotter-Kozery będą utalentowani śpiewacy młodego pokolenia, odnoszący sukcesy w kraju i za granicą - Szymon Komasa i Ewa Majcherczyk oraz Sophia Muñoz – pianistka Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Spotkanie połączone będzie z recitalem zatytułowanym „Młodość”. Oprócz opowieści o operze będzie można usłyszeć pieśni wybitnych kompozytorów takich jak: Debussy, Poulenc, Strauss, Rachmaninow czy Tosti.

 

 

 

 

Szymon Komasa – baryton

Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Juilliard School w Nowym Jorku oraz studia operowego przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zwycięzca i laureat wielu międzynarodowych konkursów wokalnych m.in. BBC Cardiff Singer of the World czy Giacomo Puccini International Competition, Śpiewał na scenach operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii i Polsce. W 2015 r. nominowany do nagrody „Paszport Polityki”, w 2016 r. za wykonanie partii Mefistofelesa w „Potępieniu Fausta” otrzymał medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za najlepszy debiut operowy.

 

Ewa Majcherczyk – sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Dwukrotna stypendystka L.T.L. Opera Studio, a także laureatka wielu konkursów m.in.: Simone Alaimo International Vocal Competition Il Bel Canto nella Valle dei Templi oraz VIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki w Warszawie. Zadebiutowała w 2009 roku Hanna w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki w Operze Śląskiej. Od tego czasu sopranistka występowała na wielu scenach operowych w Polsce i za granicą, kreując ponad 20 ról operowych. W 2016 roku nagrała płytę "Cancion" z interpretacjami kompozycji F. Bottigliero wydaną nakładem wydawnictwa  DUX. W 2017 roku została laureatką wyróżnienia "Twórcy Kultury Śląskiej" V edycja. 

 

Sophia Muñoz - pianistka

Absolwentka Mannes College the New School for Music oraz programu dla młodych artystów organizowanego przez Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Pracowała m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Komische Oper w Berlinie, Operze w Dallas, Internationale Meistersinger Akademie, Eppaner Liedsommer czy Orkiestrze Symfonicznej Santa Cruz. Jest członkiem Międzynarodowego Instytutu Kobiet-Dyrygentów. Koncertowała m.in. w Park Avenue Armory, Rhinebeck Chamber Music Society i Lindemann Young Artists Recital Series.

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to nowy, zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.

Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Z Kulturą.

 

 

 

Wróć