Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w sali koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.
Już 8 września zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej, podczas którego wystąpią poeci – Józef Frąckowiak oraz Henryk Kamiński.
Józef Frąckowiak – członek Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Kołobrzegu i Kępińskiego Koła Literackiego, kronikarz myśli, które zapisuje w swoich wierszach. Współtwórca literackiej audycji „Słowo w kulturze” na antenie Radia SUD i promotor spotkań z ciekawymi ludźmi w Pubie „Gramophone” w Kępnie. Uczestnik licznych plenerów literackich oraz Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Poeci bez granic” w Polanicy-Zdroju, autor wielu tomików poezji i zbiorowych edycji wierszy wspierających potrzebujących.
Henryk Kamiński – poeta mieszkający i tworzący w Polsce i we Francji. Od 2014 roku wydał kilka tomików poezji, m.in. „Życie to przemijanie”, „Małe nostalgie” czy „Życiowe wędrowanie” w wersji francusko-polskiej. Jego twórczość prezentowana jest w wielu antologiach na całym świecie. Współpracuje z artystami francuskimi, inspiruje młodzież do pisania i aktywności twórczej, a także wspiera aukcje charytatywne na rzecz potrzebujących.
To niezwykłe spotkanie z pewnością dostarczy wielu artystycznych wrażeń i refleksji nad pięknem słowa poetyckiego.
Podczas spotkań słodki poczęstunek przy kawie zapewnia Społem PSS w Bytomiu.
Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku /podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie/ zobaczyła Salę Koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby zrealizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją. Bytomski Salon jest jedną z filii Krakowskiego Salonu Poezji, który zaczął działać w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Gliwicach. W Operze Śląskiej poetyckie spotkania odbywają się regularnie od dnia swej inauguracji tj. 1 października 2006 i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród naszych widzów.
Od września 2016 roku opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem im. A. Mickiewicza w Łodzi i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W swoim dorobku ma około stu ról teatralnych i kilkanaście ról filmowych. Nagrodzona trzema Złotymi Maskami, oznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznaką za zasługi dla woj. katowickiego. Zaangażowana w działalność edukacyjną i pedagogiczną związaną z przygotowaniem do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej i egzaminów eksternistycznych.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek: