Opera Online

Korsarz

Adolphe Charles Adam
Premiera: 22 listopada 2025 r.

Kierownictwo muzyczne: Piotr Mazurek

Choreografia wg. Mariusa Petipy: Dawid Trzensimiech

Scenografia i oświetlenie: Paweł Dobrzycki

Kostiumy: Emil Wysocki  

Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik 

Asystentka choreografa: Beata Wszosek-Dopierała

Asystentka kostiumografa: Anna Brzezina

Asystentka Kierownik baletu: Anna Sokalla- Kmiecik

Pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Joanna Kurkowska

Pianista baletu: Natalia Myślewicz

Inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura 

Inspicjent: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik

 

Balet w 2 aktach

Wydarzenia

22 listopada 2025, Sobota
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej

Kup bilet
23 listopada 2025, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej

Kup bilet
25 listopada 2025, Wtorek
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Wydarzenie w ramach akcji #30 za 30

Kup bilet
Zobacz wszystkie

Pełne przygód i dramatycznych zwrotów akcji dzieje miłości Konrada i Medory, opisane przez George’a Byrona w orientalnej powieści poetyckiej Korsarz (1814), od ponad dwóch wieków inspirują twórców i widzów.

Ta romantyczna opowieść stała się podstawą wielu baletowych adaptacji, z których najsłynniejszą pozostaje francuska wersja z muzyką Adolphe’a-Charlesa Adama, autora Giselle. Balet szybko zdobył popularność na europejskich scenach, a szczególnie silnie zakorzenił się w tradycji baletowej – dzięki inscenizacji Mariusa Petipy dla Teatru Maryjskiego w Petersburgu.

Teraz Korsarz dołącza do najbarwniejszych i najbardziej widowiskowych tytułów repertuaru Opery Śląskiej – w nowej, wyjątkowej odsłonie.

Inscenizacja pozostaje wierna duchowi klasyki – z tradycyjną techniką tańca klasycznego, stylizowaną scenografią i kostiumami inspirowanymi oryginalnym wzornictwem epoki. Wprowadzono jednak subtelne zmiany dramaturgiczne. Dawid Trzensimiech – choreograf spektaklu – zdecydował się na połączenie drugiego i trzeciego aktu pozwoliło nadać narracji większą dynamikę, a nowe zakończenie – zamiast tragicznego finału – przynosi widzom nadzieję i symboliczne domknięcie historii miłosnej.

Choć Korsarz porusza tematy niewolnictwa, różnic klasowych i patriarchatu, w tej wersji to miłość wybija się na pierwszy plan – jako siła, która przezwycięża wszelkie przeszkody.

Korsarz w Operze Śląskiej to hołd dla klasyki, ale też opowieść opowiedziana z nową wrażliwością. Widowiskowa forma, wyraziste postacie i piękno tańca klasycznego czynią tę premierę jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych sezonu.

 
Wstecz