Opera Online

La serva padrona - Służąca panią

Giovanni Battista Pergolesi
Premiera: 31 maja 2019 r.

Spektakl w polskiej wersji językowej przygotowany dla dzieci w wieku 4-8 lat

Inscenizacja i reżyseria: KAROLINA WIDERA

Współpraca muzyczna, dyrygent: JACEK GŁOGOWSKI

Scenografia: DAGMARA WALKOWICZ-GOLEŚNY

Światła: TOMASZ TRELA

Słowo: MARCIN HERMAN

Basso continuo: LARYSA CZABAN

KAMERALIŚCI OPERY ŚLĄSKIEJ

 

OBSADA:

Serpina - LEOKADIA DUŻY, MAGDALENA CZARNECKA

Uberto - BOGDAN KUROWSKI, ADRIAN JANUS, ADAM WOŹNIAK

Vespone - KAROL PLUSZCZEWICZ, WOJCIECH ŻAK, KARL PICUIRA de-PIMODAN

 

Spektakl jest częścią projektu Mobilna Opera – cykl interaktywnych spektakli dla dzieci i młodzieży zachęcających młodą publiczność do aktywnego odbioru dzieł operowych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Intermezzo w 2 częściach, opera komiczna dla dzieci

Czas trwania:
1 godz. - 1 przerwa

Libretto: Gennaro Antonio Federico 
Przekład: Joanna Kulmowa

Spektakl to adaptacja znanego komicznego intermezza. Historie sprytnych bohaterów zawsze stanowiły świetną rozrywkę dla kolejnych pokoleń. Tak jest i w tym przypadku, bo La serva padrona bawi publiczność nieprzerwalnie od ponad 200 lat.

Okiem dziecka.

Jak wszyscy wiemy wyobraźnia dziecka nie zna granic. W tej kolorowej krainie zabawki mają swoje osobowości, a ich przygody często tak wiernie oparte są na życiu, że oglądamy je z uśmiechem. Rozsiądźmy się zatem wygodnie na poduchach i zobaczmy jak zabawną historię zatwardziałego kawalera i sprytnej służącej opowiedzą nam laleczki z nocnego stolika.

Część I

Humorzasty Uberto czeka niecierpliwością na śniadanie, które już dawno temu miała mu zaserwować jego służąca Serpina. Zdesperowany każe służącemu Vespone natychmiast znaleźć winowajczynię.
Ta jednak nie zamierza usługiwać swojemu pracodawcy, gdyż uważa się za panią tego domu. Zdenerwowany Uberto protestuje, ale szybko zostaje pouczony przez służącą, że nie ma tu nic do powiedzenia. Jedynym sposobem na niesforną Serpine wydaje się znalezienie przez Vespone żony dla Uberto, która zaprowadziłaby porządek w jego domu. Serpina słysząc to szybko oświadcza, że to świetny pomysł pod warunkiem, że to właśnie ona zostanie jego żoną. 

Część II

Serpinie nie jest łatwo zmusić Uberto do zaręczyn, nie poddaje się jednak i prosi o pomoc Vespone. Przebiera go za strasznego Kapitana Grom Bombardona z wielkim wąsem i oznajmia Uberto, że okrutnik ten chce ją wziąć za żonę. Początkowo spisek nie idzie zgodnie z planem, bo Uberto pozostaje niewzruszony. Po chwili jednak zdaje sobie sprawę, że straci Serpine na zawsze i powoli uczucia zaczynają brać górę nad jego upartością. Serpina kuje żelazo póki gorące i wraz z Vespone daje ultimatum Uberto, albo sam się z nią ożeni albo zapłaci za nią suty posag. Uberto próbując pozbyć się wąsatego impertynenta zgadza się poślubić Serpinę. Vespone przez przypadek odkrywa swoją tożsamość, ale złość Uberto nie trwa długo gdy pojmuje, że kocha Serpinę.

Spektakl jest częścią projektu Mobilna Opera – cykl interaktywnych spektakli dla dzieci i młodzieży zachęcających młodą publiczność do aktywnego odbioru dzieł operowych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Słodki upominek dla widzów w dniu 1 czerwca zapewnia LAMBERTZ POLONIA Sp. z o.o.

 
Wstecz