Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Brajner
Reżyseria: Zofia Dowjat
Scenografia i kostiumy: Dagmara Walkowicz-Goleśny
Soliści chóru pod kierownictwem: Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody
Kierownictwo chóru dziecięcego: Agnieszka Piasecka-Orlow
Opera dziecięca w 1 akcie
Czas trwania:Benjamin Britten
MAŁY KOMINIARCZYK. Zróbmy operę!
The Little Sweep. Let's Make an Opera!
Spektakl interaktywny
Libretto: Eric Crozier
Przekład: Katarzyna Siwińska
OBSADA:
DOROŚLI:
PANNA ROWAN, opiekunka dzieci - ROKSANA MAJCHROWSKA, KAROLINA WIECZOREK
PANNA BAGGOT, dozorczyni kamienicy - IZABELLA POLOK, JOLANTA WYSZKOWSKA
CZARNY BOB, okrutny kominiarz - ADAM JANIK, WOJCIECH PACZYŃSKI
CLEM, jego asystent - MICHAŁ BAGNIEWSKI, DARIUSZ NURZYŃSKI
TOM, techniczny - ADAM JANIK, WOJCIECH PACZYŃSKI
ALFRED, techniczny - MICHAŁ BAGNIEWSKI, DARIUSZ NURZYŃSKI
JULIA, najstarsza dziewczynka - MARTA PAGACZ-JANIK, MAŁGORZATA WIERZBICKA
NARRATOR – SEBASTIAN JANDA, WITOLD DEWOR
DZIECI:
SAM, Mały Kominiarczyk - PAWEŁ CHWIEDORUK, WOJCIECH KACZMAREK
HUGH - MAKSYMILIAN BRZEZINA, ZUZANNA SZMAGAŁA
TINA - JULIANNA JEZIOROWSKA, URSZULA SZMAGAŁA
KAY - MIKOŁAJ CHOŁOŁOWICZ, ALEKSANDER ŚNIEGOCKI
JOHNY - ANNA JEZIORSKA, OLGA MAZUROWSKA
SOPHIE - ANNA LASKOWSKA, ANTONINA KRASZEWSKA
Operowa propozycja dla dzieci
„Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!” Benjamina Brittena., to spektakl dla młoych melomanów przygotowany przez młodych realizatorów – Zofia Dowjat (reżyseria), Grzegorz Brajner (kierownictwo muzyczne) i Dagmara Walkowicz-Goleśny (scenografia i kostiumy).
Widzowie współuczestniczą w tworzeniu tej opery. Tutaj dzieci same postanawiają zrobić spektakl, kierując się hasłem „zróbmy operę” - zbierają rekwizyty, kostiumy i dekoracje. Wciągają w to dorosłych solistów oraz publiczność i wspólnie opowiadają historię o tym, jak grupa dzieci postanawia uratować małego biednego Sama (Kominiarczyka), który zmuszony jest do pracy ponad siły. To historia, której początek jest smutny, ale kończy się szczęśliwie – podkreśla Zofia Dowjat, reżyser.
Jest to kunsztownie napisany, a zarazem łatwo trafiający do każdego widza utwór. Muzyka jest bardzo różnorodna, nawiązująca do różnych gatunków – pojawiają się m.in. walc, szanty czy kołysanka. Publiczność może wziąć czynny udział w spektaklu, wykonując z artystami kilka utworów – dodaje Grzegorz Brajner, kierownik muzyczny.
Realizację premierowego przedstawienia poprzedziły profesjonalne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, spośród których wybrano młodych artystów którzy wystąpią w operze. Spektakl jest interaktywnym widowiskiem, w którym publiczność aktywnie włącza się w akcję, która dzieje się na scenie teatru. Dodatkowo dzieci kompleksowo poznają świat opery - dowiadują się czym jest orkiestron, jak działają instrumenty czy kim jest inspicjent.
Grupa zaprzyjaźnionych dzieci bawi się na podwórku przy kamienicy, której dozorczynią jest panna Baggott. Czyszczeniem kominów zajmują się w niej dwaj kominiarze – Czarny Bob i asystujący mu Clem. Pewnego razu zjawia się tam Mały Kominiarczyk Sam – biedny chłopiec zmuszany przez Czarnego Boba i Clema do ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Czarny Bob i Clem wysyłają płaczącego Sama do komina w kamienicy panny Baggott. Przerażony chłopiec utyka w jego wnętrzu. Podczas zabawy dzieci słyszą dobiegający z komina płacz. Okazuje się, że w jego środku zaklinował się Kominiarczyk. Mali mieszkańcy kamienicy wyciągają brudnego Sama z komina i postanawiają mu pomóc. Chcą ukryć go przed panną Baggott i złymi kominiarzami. Dla zmylenia znaczą sadzą drogę jego ucieczki. Sekret wyjawiają jedynie swojej opiekunce - pannie Rowan. Tymczasem Sam zostaje wykąpany, nakarmiony i ukryty w kufrze. Następnego dnia nieświadomi niczego Bob i Clem wynoszą kufer z Samem ze strychu. Dzieci wywożą Sama i pomagają mu wrócić szczęśliwie do domu.