Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Z Kulturą.
 

15 marca, niedziela, godz. 16:00
Gość spotkania: 

Henryk Grychnik
wybitny tenor, wieloletni solista Opery Śląskiej

Henryk Grychnik - jeden z największych polskich tenorów lirycznych. Urodził się w 1933 roku w Zabrzu. od 1956 roku związany z Operą Śląską. W roku 1960 wystąpił w premierowej „Łucji z Lammermoor” kreując rolę Edgara. Zasłynął jako wybitny wykonawca oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchino Rossiniego i Gaetano Donizettiego, a także muzyki oratoryjnej i kantatowej. Śpiewał skomplikowane partie tenorowe wymagające uzyskiwania bardzo wysokich dźwięków: „Włoszkę w Algierze" Gioacchino Rossiniego i „Kawalera srebrnej róży" Richarda Straussa. Uznano Go za mozartowca specjalizującego się w „Czarodziejskim flecie" i „Uprowadzeniu z Seraju". W latach 1968-1970 występował również jako solista Opery w Zurichu. 
 
19 kwietnia, niedziela, godz. 16:00
Gość spotkania: 

 

Zofia Rudnicka
tancerka, choreograf oraz autorka książki "Gerard Wilk. Tancerz"

Zdjęcie z baletu Serge Lifara "Fedra" . W roli tytułowej Zofia Rudnicka

ad. dr hab. Zofia Rudnicka

polska tancerka, choreografka i aktorka, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, autorka książki „Gerard Wilk. Tancerz”.

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie od 25 lat wykłada kompozycję tańca, od 2014 roku jest doktorem habilitowanym. Całą karierę baletową związała z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie będąc solistką tańczyła m.in Mirtę w Giselle, Frygię w Spartakusie, Fedrę w Fedrze Lifara, Taglioni w Grand pas de quatre. Równolegle  współpracowała z TV  jako tancerka i choreograf  Stworzyła kilkanaście spektakli baletowych, w tym prapremierowe: Nienasycenie muz. Tomasza Stańko i  La Dolce Vita spektakl o Federico Fellinim z muz. Nino Roty w Teatrze Wielkim w Warszawie,  zrealizowała Śpiącą królewnę  i Dziadka do Orzechow Piotra Czajkowskiego oraz choreografie do kilkudziesięciu oper, operetek, musicali, sztuk teatralnych i filmów baletowych m.in. Podróż magiczna muz. Andrzej Zieliński  z Gerardem Wilkiem , La  valse muz. Maurice Ravel, Mity muz. Karol Szymanowski. Dla uczniów warszawskiej  baletowej wystawiła balet Czerwony kapturek muz. Jadwigi Szajny –Lewandowskiej i stworzyła kilkadziesiąt etiud i wariacji o czym wydała książkę zatytułowaną Tancerz, szkoła i scenaetiudy choreograficzne jako istotny element rozwoju artystycznego ucznia.      

 Laureatka „Złotej Maski”za balet Rudolf Valentino z muzyką Krzesimira Dębskiego, , Nagrody  Choreograficznej im. Jana Kiepury 2010  za słynny Taniec godzin w operze Gioconda   Amilcare Ponchiellego a także dorocznej nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS  w 2013 roku. Ostatnia jej duża praca to wspólna z Ewą Głowacką realizacja tradycyjnej wersji baletu Giselle w Operze Wrocławskiej w listopadzie 2018 roku. W lutym 2020 roku uhonorowana została Srebrna Glorią Artis. W 2019 roku ukazała się jej książka „Gerard Wilk. Tancerz”, poświęcona wybitnemu polskiemu tancerzowi, który urodził się i spędził dzieciństwo na Śląsku – w Gliwicach, a edukację baletową rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

 

 

 

 
Wstecz