Aktualności

30 stycznia 2019, Środa
Porozmawiajmy o Operze z Wojciechem Giebutą. Relacja z wydarzenia

W niedzielę 27 stycznia, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu OPERA BLISKO CIEBIE - Porozmawiajmy o operze. Gościem był Wojciech Giebuta, a spotkanie tradycyjnie poprowadziła redaktor Violetta Rotter-Kozera z TVP3 Katowice.

Opera i wino - to wyjątkowe, piękne i szlachetne połączenie. Wiedzieli o tym dobrze kompozytorzy dzieł operowych oraz libreciści.

W "Napoju miłosnym" (Gaetano Donizetti) ten trunek gra rolę tytułową, Carmen (Georges Bizet) pije wino o nazwie manzanilla, artyści w "Cyganerii" (Giacomo Puccini) rozgrzewają się bordeaux, a Don Giovanni (Wolfgang Amadeus Mozart) śpiewa arię szampańską...

O tym, dlaczego akurat takie gatunki tego napoju pojawiają się w danej operze i że nie jest to przypadkowe oraz jakie wino może kojarzyć się z danym spektaklem, opowiadał Wojciech Giebuta, gość niedzielnego spotkania z cyklu "Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze". A wiedzę w tym zakresie ma imponującą.

Dziennikarz winiarski, redaktor magazynu "Czas Wina" oraz organizator wycieczek do najbardziej znanych teatrów operowych, zdradził  też kulisy tych podróży. Nie zabrakło anegdot o nagłym strajku w mediolańskiej La Scali i niedyspozycji słynnych śpiewaków, Aleksandry Kurzak i Roberto Alagna. Spotkanie zilustrowano fragmentami z oper i operetek związanych właśnie z motywem szlachetnego trunku.

Na antenie TVP Katowice relacja ze spotkania zostanie zaprezentowana w sobotę 9 lutego o godz. 19.10 (powtórka w niedzielę 10 lutego o godz. 10.45)

Wróć